Rubriky:

Ostatní

Smrt v Himálajích: Horolezec Sedláček zahynul na osmitisícovce Lhoce

22. května 2012 14:11 - Káthmándú
(Aktualizováno: 22. května 2012 22:00)

Český horolezec Milan Sedláček zahynul na himálajské osmitisícovce Lhoce, čtvrté nejvyšší hoře světa (8516 m). Podle webové stránky výpravy zemřel při sestupu z vrcholu, na který vystoupil spolu s Radovanem Markem.

 

archiv

Padesátiletý Sedláček byl členem výpravy, kterou vede Leopold Sulovský, první český horolezec na vrcholu Mount Everestu. Spolu s nimi a Markem tvořili expedici ještě Pavol Lupták a Marek Ožana.

K vrcholu Lhoce vyrazili Marek a Sedláček ze čtvrtého výškového tábora v sobotu brzy ráno za slunečného počasí, ale silného větru. "Pozdě večer vylezl na vrchol Radovan Marek a později Milan Sedláček. Velká touha Milana, zvaného mezi námi kamarády Švidry, se mu stala osudnou. Z vrcholu čtvrté nejvyšší hory světa se již nevrátil," uvedli členové výpravy na webu.

"Co já vím, tak tam umřel pravděpodobně vyčerpáním. Co bylo bezprostřední příčinou, jestli kolaps, to nevím, ale někde těsně v okolí vrcholu po výstupu umřel," řekl Radiožurnálu předseda Českého horolezeckého svazu Zdeněk Hrubý.

Komplikovaná expedice

V roce 2002 vystoupil Sedláček na vrchol Šiša Pangmy, dvakrát byl poté ve výpravě na K2. Předloni na Lhoce dosáhla expedice výšky 7800 metrů, další výstup tehdy překazilo počasí a laviny.

V Himálaji už zemřelo několik českých horolezců, mezi jinými i Karel Schubert, který v květnu  1976 jako první Čech stanul na vrcholu osmitisícovky - na nepálském vrcholu Makalu (8463 m). Při sestupu však tragicky zahynul. Při pokusu o zdolání čtvrtého nejvyššího himálajského vrcholu Lhoce zahynul v květnu 2006 Pavel Kalný.

Letošní expedice na Lhoce si prožila velké komplikace už na přelomu května, kdy kamenitá lavina zasáhla nedaleko základního tábora Luptáka. Se zlomenou rukou skončil v nemocnici v Káthmándú.

ČTK, Sport.cz

Koronavirus a sport - aktuální informace probíhá
20200312T17:00:00+0100
Koronavirus a sport - aktuální informace
Koronavirus a sport - aktuální informace
Koronavirus a sport - aktuální informace

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní