Nejlepšími plavci roku byli vyhlášeni Američani Phelps a Franklinová

Lausanne

Nejúspěšnější olympionik všech dob Michael Phelps a jeho americká krajanka Missy Franklinová vyhráli anketu FINA o nejlepší světové plavce roku 2012. Phelps, jenž po hrách v Londýně ukončil kariéru, ovládl poměrně novou anketu poprvé. Předchozí dva ročníky patřily jinému Američanovi Ryanu Lochtemu.

Michael Phelps ukončil po loňské londýnské olympiádě profesionální kariéru.

FINA vyhlašuje vítěze na základě hlasování novinářů, jejích členských svazů a plaveckých expertů. Phelps během kariéry vyhrál na OH osmnáct zlatých a celkem 22 medailí, před půl rokem v Londýně úctyhodnou sbírku završil čtyřmi zlaty a dvěma bronzy.

V podobné anketě o nejlepšího plavce roku odborného časopisu Swimming World Magazine zvítězil Phelps za uplynulý rok rovněž a celkově už posedmé. Teprve sedmnáctiletá Franklinová také na londýnské olympiádě vyhrála čtyři závody a prvenství v anketě FINA obhájila.