Rubriky:

Ostatní

Krasobruslař Březina získal bronz na mistrovství Evropy

26. ledna 2013 16:52 - Záhřeb

Český krasobruslař Michal Březina se dočkal první velké medaile, na mistrovství Evropy v Záhřebu skončil třetí. Titul získal Španěl Javier Fernández před Francouzem Florentem Amodiem. Tomáš Verner pokazil volnou jízdu ještě více než krátký program, neudržel ani umístění v první desítce a skončil jedenáctý. Třetí český reprezentant Pavel Kaška kvůli viróze, která ho trápila už v krátkém programu, do volné jízdy nenastoupil.

 

Antonio Bronic, Reuters

Březina sice upadl hned při úvodním čtverném salchowu, ale jinak převedl vynikající volnou jízdu. Na druhý pokus čtverný salchow zvládl, s přehledem skočil dva trojité axely a čistě předvedl i ostatní skoky. Svěřenec Viktora Petrenka si výkonem 163,68 bodu za volnou jízdu o 7,5 bodu vylepšil osobní rekord a po čtyřech čtvrtých místech z velkých akcí se poprvé posunul na stupně vítězů.

"Jsem hrozně spokojený. Doufám, že to bude i příště takové," řekl Březina ČTK. "Jsem rád, že se mi podařilo čtvrtá místa prolomit. A doufám, že teď ze šampionátů budu medaile vozit," dodal dvaadvacetiletý juniorský vicemistr světa z roku 2009.

Březina nakonec o více než jedenáct bodů předstihl třetího muže po krátkém programu Briana Jouberta z Francie. Toho o jedenáctou evropskou medaili připravily chyby uprostřed volné jízdy, kvůli nimž přišel o dvě kombinace. Nejprve se po trojitém lutzu dotkl oběma rukama ledu a po pár vteřinách skočil jen jednoduchý axel.

Suverénním způsobem si pro životní úspěch dojel Fernández. Španělský krasobruslař tentokrát potvrdil roli velkého favorita, zařadil hned tři čtverné skoky a nechyběly ani dva trojité axely. Společně s výbornými piruetami a krokovými sekvencemi mu to přineslo 186,07 bodu, což je druhá nejvyšší známka za volnou jízdu v historii.

Amodio uhájil druhou příčku

Vedoucí muž po krátkém programu Amodio tak bojoval spíše o stříbro. Ve volné jízdě kvůli zaváhání při prvním pokusu o trojitý axel improvizoval a na Březinu v této části soutěže ztratil, ale díky náskoku z krátkého programu nakonec o sedm bodů uhájil druhou příčku.

Verner ani ve volné jízdě nevystoupil ze svého stínu. "Nezabalil" čtverný toeloop, kterému ubral dvě otáčky, a to udalo tón zbytku jízdy. Sice s menšími problémy zvládl trojitý axel a čistě skočil lutz, jenže to byly jediné trojité skoky, které ukázal.

Chyběla kombinace, hned třikrát skok provedl jen s jedinou otáčkou a dva dvojité flipy bodové hodnocení také nezvedly. I když rozhodčí poměrně vysoko ohodnotily jeho programové komponenty, získal za volnou jízdu pouze 108,42 bodu, což byla čtvrtá nejnižší známka odpoledne. Šestadvacetiletý krasobruslař se tak na místě, kde před pěti lety získal evropský titul, propadl ještě hlouběji do výkonnostní krize.

"Nebudu hledat žádné výmluvy, všechno je ve mně. Mám natrénováno, ale nedokážu přenést z tréninku nic do závodu. Pokud bych to měl zjednodušeně označit fotbalovou terminologií - chyběl mi tah na branku. Přitom všechno od rána vypadalo dobře, trénink vyšel a cítil jsem se dobře. Jenže pak zajedu 108 bodů, což ani nepamatuji, kdy se mi stalo," uvedl Verner v tiskové zprávě.

ME v krasobruslení v Záhřebu 
Muži - konečné pořadí: 
1. Fernández (Šp.) 274,87
2. Amodio (Fr.) 250,53
3. Březina (ČR) 243,52
4. Joubert (Fr.) 232,47
5. Kovtun (Rus.) 226,57
6. Majorov (Švéd.) 211,88
... 
11. Verner (ČR) 177,41
Kaška (ČR) odstoupil
ČTK

Koronavirus a sport - aktuální informace probíhá
20200312T17:00:00+0100
Koronavirus a sport - aktuální informace
Koronavirus a sport - aktuální informace
Koronavirus a sport - aktuální informace

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní