Ospalý skončil v ironmanské premiéře třetí v českém rekordu

Filip Ospalý hned při svém prvním startu v dlouhém triatlonu pokořil na Floridě hranici osmi hodin a postaral se tak o nejlepší český ironmanský výkon. V čase 7:58:44 obsadil sedmatřicetiletý bývalý olympionik na závodu Ironman Florida třetí místo.

Ospalý zvládl nejrychleji plaveckou část a během 180 km jízdy na kole se udržel v elitní desítce. Maraton někdejší mistr Evropy zvládl za 2:41:17 a doběhl třetí za Španělem Victorem Del Corralem (7:53:12) a Američanem Andrewem Starykowiczem (7:55:22).

„Během celého závodu se nedělo nic mimořádného - jen jsem se držel rad, které jsem dostal. A jednou z mnoha bylo, abych si držel své tempo," řekl Ospalý serveru triatlet.cz ke svému poklesu v cyklistické části. „Přišlo mi, že ani nebojuji se soupeři, jako že si spíš hlídám sebe - tempo, pití, výživa, a čekám, komu dojde, pokud dřív nedojde mně," dodal.

O startu v nejslavnějším ironmanu na Havaji bezprostředně po debutu na dlouhých tratích nepřemýšlel. „Zatím sám nevím. Je moc brzy to hodnotit. Rozhodně jsem v cíli nejásal a nekřičel: Ironman - to je bomba! Hned musím jet další!" uvedl Ospalý, jehož vrcholem v příští sezóně má být mistrovství světa v polovičním ironmanu.

Do sobotního závodu na Floridě byl původně přihlášen tradiční český účastník dlouhých triatlonů Petr Vabroušek, jenž dal ale přednost přípravě na cestu do Antarktidy.

Mezi ženami vyhrála v osobním rekordu 8:43:07 Nizozemka Yvonne van Vlerkenová, Češka Simona Vykoukalová (9:48:15) skončila na 163. místě.