ČOV získal dalších 100 miliónů na podporu mládežnického sportu

10. března 2014 12:44 - Praha

Zástupci Českého olympijského výboru (ČOV) získali dalších sto miliónů korun na podporu mládežnického a neprofesionálního sportu. Společnost Sazka, která se na spolupráci s ČOV dohodla již loni v srpnu, v pondělí napodobila sázková kancelář Tipsport, která s olympijským výborem podepsala memorandum o spolupráci na dobu neurčitou.

Sazka i Tipsport poskytnou českému sportu peníze z odvodů z loterií a kurzových sázek. Novela zákona umožňuje poskytnout až 25 procent z takzvané loterijní daně na sport prostřednictvím ČOV.

"Rádi bychom získali až 95 procent trhu, což jsou čtyři nebo pět sázkových kanceláří. Do konce měsíce bychom chtěli mít podepsané smlouvy i s dalšími, abychom mohli už v průběhu dubna čerpat první prostředky," řekl předseda ČOV Jiří Kejval po podpisu memoranda.

"Doufám, že se celkově přiblížíme částce 400 miliónů korun (ročně)," doplnil Kejval. Sazka se zavázala podporovat ČOV částkou 200 miliónů korun ročně, podle podepsané smlouvy bude Tipsport odvádět 100 miliónů korun.

Podfinancovaný sport mládeže

Všechny peníze budou použity výhradně na mládež a amatérský sport. "Chceme je rozdělovat prostřednictvím sportovních svazů a podmínkou pro čerpání bude, aby byli rozděleny a přetransformovány až do základních článků. Pracovně tomu říkáme až klukům v trenkách," podotkl Kejval, který dlouhodobě poukazuje na to, že sport mládeže je podfinancovaný.

"V Česku sportuje jen 28 procent dětí a není divu, že se od roku 1995 zpětinásobil počet obézních dětí. My to chceme změnit, a aby se nám to podařilo, tak mimo jiné potřebujeme do systému dostat více peněz," uvedl Kejval, jenž věří, že finanční prostředky získá právě díky změně loterijního zákona.

Pravidla pro konkrétní rozdělování těchto financí by měl ve středu schválit výkonný výbor ČOV, poté jej ještě musí potvrdit ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. "Pro nás je velmi důležité, abychom dokázali společnosti i politikům, že peníze umíme rozdělit dobře a víme, kam se mají dát. A že z nich bude co největší efekt," dodal Kejval.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.