Sáblíková byla třetí v závodě na 1500 m ve finále SP v Erfurtu

Erfurt

Rychlobruslařka Martina Sáblíková byla třetí v závodě na 1500 metrů ve finále Světového poháru v Erfurtu. Z vítězství se radovala Brittany Boweová z USA, za kterou česká reprezentantka zaostala o 86 setin sekundy. Sáblíkovou porazila ještě další Američanka Heather Richardsonová, která předtím ovládla závod na 500 metrů, v němž skončila Karolína Erbanová sedmá.

Martina Sáblíková na oválu v Erfurtu.

Sedmadvacetiletá Sáblíková se představila v šesté z osmi rozjížděk společně s Marijí Jolingovou z Nizozemska. Na začátku tradičně za soupeřkou zaostávala, v předposledním kole se ale dostala do vedení a nakonec zajela čas 1:56,74.

Svěřenkyni trenéra Petra Nováka následně dokázalo porazit jen americké duo Boweová, Richardsonová, které sice asijský úvod SP vynechaly, ale následně vždy bojovaly o stupně vítězů. Vítězství v konečném hodnocení disciplíny v seriálu ale nakonec uhájila Nizozemka Marrit Leenstraová, která byla dnes čtvrtá. Sáblíková se díky sobotnímu úspěchu posunula na konečné páté místo.

V Erfurtu se představila i Erbanová, která byla sedmá na pětistovce a před nedělním závěrečným startem na této trati v sezóně tak v průběžném pořadí klesla na sedmou pozici.

Erbanová startovala v rozjížďce s Thijsje Oenemaovou z Nizozemska, které podlehla a jež ji také přeskočila v pořadí SP. Dvaadvacetiletá Češka zajela čas 38,67 sekundy a za vítěznou Richardsonovou zaostala o 87 setin.

V čele průběžného pořadí SP je I Sang-hwa z Koreje, která však v Německu nestartuje a o celkové prvenství tak může přijít. Dnes čtvrtá Nao Kodairaová z Japonska její náskok snížila na 60 bodů. Ve finále SP se přitom za výsledky udělují jedenapůlnásobky tradičních bodů, vítězka například získá 150 bodů místo obvyklé stovky.