Rubriky:

Ostatní

Další odhalení dopingu, tři kazašské vzpěračky přišly o zlato z Londýna. I Kudlička a Melich si polepší

27. října 2016 12:24 - Lausanne

Kazašské vzpěračky Zulfija Činšanlová, Maija Manezaová a Světlana Podobědovová přišly kvůli dopingu o zlaté medaile z olympijských her v Londýně. Bronzovou medaili dnes Mezinárodní olympijský výbor odebral běloruské vzpěračce Maryně Škermankovové. U všech zpětné testování vzorků z Londýna odhalilo užití steroidu stanozololu. Činšanlová měla navíc ve vzorku oxandrolon a Škermankovová turinabol.

 

Jan Kucharčík

Z londýnských her byli rovněž diskvalifikováni dva ruští atleti - tyčkař Dmitrij Starodubcev (4. místo) a kladivář Kirill Ikonnikov (5. místo) a běloruští vzpěrači Dzina Sazanavecová (4. místo ve váze do 69 kg) a Jevgenij Žarnasek (9. místo ve váze nad 105 kg).

Po diskvalifikaci Starodubceva se posune na sedmé místo londýnské soutěže tyčkařů český reprezentant Jan Kudlička. Ve výsledcích si polepší i kladivář Lukáš Melich, který po vyřazení Ikonnikova figuruje na páté příčce.

Činšanlová ovládla v Londýně kategorii do 53 kg, v níž je mistryní světa z let 2009, 2011 a 2014. Třiadvacetiletá vzpěračka tehdy vyhrála i díky světovému rekordu v nadhozu. Letos v Riu už chyběla, protože měla kvůli dopingu z minulých her od června pozastavenou činnost.

Londýnské zlato připadne Hsu Šu-čching z Tchaj-wanu. Kvůli dopingu by měla být diskvalifikována i původně třetí Cristina Iovuová z Moldavska, takže na stupně vítězů se dodatečně dostanou ještě Citra Febriantiová z Indonésie a Julia Paratovová z Ukrajiny.

Iovuová měla pozitivní test také v roce 2013 na mistrovství světa, kde reprezentovala Ázerbájdžán. Letos startovala na evropském šampionátu v dresu Rumunska a získala zlato ve váze do 53 kg.

V kategorii do 63 kg, kterou v Londýně vyhrála Manezaová, měla pozitivní nález po zpětném testování i druhá Ruska Světlana Carukajevová. Zlato by tak mělo připadnou Kanaďance Christine Girardové, která skončila třetí.

Místo Podobědovové by měla dostat zlato původně až čtvrtá Španělka Lidia Valentínová, neboť podle nových kontrol dopovaly i druhá Ruska Natalja Zabolotná a třetí Běloruska Iryna Kulešová.

Diskvalifikace tří zlatých vzpěraček se výrazně promítne i do medailového žebříčku zemí, v němž patřilo Kazachstánu dvanácté místo s bilancí 7-1-5. Po odebrání medailí se propadne na 19. příčku, na které vystřídá Českou republiku (4-3-3).

Ve středu MOV diskvalifikoval kvůli dodatečně prokázanému dopingu devět olympioniků z Pekingu včetně šesti medailistů. Zpětné testování více než 1000 vzorků z Pekingu a Londýna přineslo téměř sto pozitivních nálezů. Již dříve přišlo kvůli dopingu o medaile z Londýna přes deset sportovců.

ČTK

Koronavirus a sport - aktuální informace probíhá
20200312T17:00:00+0100
Koronavirus a sport - aktuální informace
Koronavirus a sport - aktuální informace
Koronavirus a sport - aktuální informace

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní