Rubriky:

Ostatní

Krasobruslařka Medveděvová díky rekordu obhájila světový titul

31. března 2017 20:59 - Helsinky

Sedmnáctiletá Ruska Jevgenija Medveděvová vylepšila vlastní světový rekord a suverénně obhájila titul mistryně světa v krasobruslení. Další medaile na šampionátu v Helsinkách získaly Kanaďanky Kaetlyn Osmondová a Gabrielle Dalemanová. Pro obě je to první cenný kov ze světového šampionátu.

 

Grigory Dukor, Reuters

Medveděvová nepřipustila žádné pochybnosti o tom, kdo neotřesitelně vládne současnému ženskému krasobruslení. Za dnešní volnou jízdu získala 154,40 bodu, což bylo ještě o 3,61 bodu více než při triumfu na lednovém ME v Ostravě. Jako první krasobruslařka v historii se v celkovém součtu dostala přes 230 bodů, tuto hranici pokořila o více než tři body.

Očekávaný souboj zbytku startovního pole o stříbro a bronz překvapivě ovládly Kanaďanky. Obě absolvovaly životní závod. Jednadvacetiletá Osmondová při předchozích startech na MS v letech 2013 a 2014 obsadila osmou a jedenáctou příčku. Její o dva roky mladší reprezentační kolegyně Dalemanová byla na MS nejlépe devátá v loňském roce. Získala ale stříbro na letošním mistrovství čtyř kontinentů.

Obě Kanaďanky, které byly na medailových pozicích už po krátkém programu, se ve volných jízdách dopustily minima chyb a skočily i lutz a flip, což jsou pro krasobruslařky nejnáročnější skoky. Osmondová si vylepšila osobní rekord ve volné jízdě o více než pět bodů, Dalemanová dokonce téměř o 13 bodů. Na Američanku Karen Chenovou, která obsadila čtvrtou příčku, měla Dalemanová více než čtrnáctibodový náskok.

Z boje o medaile se vytratila obhájkyně bronzu Anna Pogorilá, která byla po krátkém programu čtvrtá. Ruská krasobruslařka o šanci na cenný kov prakticky přišla už po necelé minutě jízdy, kdy místo trojitého skočila jen jednoduchý lutz a vzápětí upadla při trojitém flipu. Další pád přišel po kombinaci a potřetí skončila nedobrovolně na ledě po trojitém rittbergeru. Zlomek sekundy seděla na ledě a vypadalo to, že snad nechce ani pokračovat. Když volnou jízdu dokončila, propukla hned na ledě v usedavý pláč. Propadla se na 13. pozici.

Volná jízda se naopak vydařila vítězce mistrovství čtyř kontinentů Mai Miharaové z Japonska. která se díky ní posunula z 15. místa po krátkém programu na pátou příčku. Ve volných jízdách už chyběla česká reprezentantka Michaela Lucie Hanzlíková, která byla v krátkém programu poslední.

Mistrovství světa v krasobruslení v Helsinkách:
Ženy - konečné pořadí:
1. Medvedědová (Rus.) 233,41 - světový rekord
2. Osmondová 218,13
3. Dalemanová (obě Kan.) 213,52
4. Chenová (USA) 199,29
5. Miharaová (Jap.) 197,88
6. Kostnerová (It.) 196,83
...37. Hanzlíková (ČR) - nepostoupila do volných jízd.
Taneční páry - po krátkém tanci:
1. Virtueová, Moir (Kan.) 82,43
2. Papadakisová, Cizeron (Fr.) 76,89
3. Hubbellová, Donohue 76,53
4. Chocková, Bates 76,25
5. Shibutaniová, Shibutani (všichni USA) 74,88
6. Weaverová, Poje (Kan.) 74,84
...26. Kuzmichová, Sinicyn (ČR) 51,02
ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Rallye Dakar 2020

Tradiční Rallye Dakar se letos jede od 5. do 17. ledna v Saudské Arábii. Závod odstartoval ve městě Džidda, cílovou destinací bude Al-Kiddija. Závodníky čeká celkem dvanáct etap, během nichž absolvují 7900 kilometrů. Na startu je 31 českých závodníků včetně Aleše Lopraise nebo Martina Prokopa.