Rubriky:

Ostatní

Jansta zaútočil. Stát podle něj pořád bere sport jako nepřítele

13. května 2017 14:14 - Nymburk/Praha

Předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta tvrdí, že za kritickou situaci s pozastaveným financováním sportu kvůli dotační aféře mohou politici. Řekl to na valné hromadě unie v Nymburku.

 

Petr Hloušek, Právo

Sport si po pádu Sazky znovu získal renomé a navýšení státních prostředků, ale nyní se Jansta obává, že se na něj znovu bude hledět skrz prsty. "Budou ukazovat: Vidíte, sport je žumpa! Nezavinil to ale sport, ale politici," uvedl Jansta.

"Sport je v bublině, která se koulí a nikdo ji nechce rozmáčknout, abychom vyšli a stali se důstojným partnerem státu. Sport přitom ukázal, že když odstaví funkcionáře, kteří zašantročili majetky (po pádu Sazky), tak je schopen fungovat," dodal.

Sportovní svazy a jednoty dosud nedostaly finanční prostředky na svoji činnost, kterou měly obdržet do konce března. "To se ještě nestalo," řekl Jansta. "Jsou přijaty rozpočty svazů a klubů, které mají závazky. Ty jsou ohroženy, jak to budou plnit. Bude se škrtat a může dojít k závažné situaci."

Ministryně školství Kateřina Valachová nejdříve nevyplácela zálohy s odůvodněním, že řešila nesrovnalosti v úseku sportu. Začátkem května pak policie zatkla předsedu Fotbalové asociace ČR Miroslava Peltu a náměstkyni ministryně školství Simonu Kratochvílovou kvůli podezření, že domlouvali rozdělování peněz na investice. Poté Valachová zastavila vyplácení úplně. V pátek přislíbila, že v června budou vyplaceny zálohy ve výši minimálně poloviny loňské dotace.

Ministryně nemá trestat sport

"Ministryně má zasáhnout personálně a ne trestat sport. Nemůže být postižen sport jako celek," řekl Jansta, kterého policie rovněž vyslechla.

Problémem podle Jansty je fakt, že odbor sportu na ministerstvu je nedostatečně personálně obsazen. "Předloni jsme pořádali konferenci Sport = nepřítel státu, a teď se zdá, že sport je pořád nepřítelem státu. I když se hodně udělalo, tak úseku sportu chybí odborníci. Jednoduše nám chybí institucionální zastoupení sportu, aby nevznikaly různé kauzy. Vždy může přijít selhání jednotlivce, jde o velké peníze, ale nemáme zastání, své jasné představitele a teď se to ukázalo," řekl Jansta.

Podle něj se na ministerstvu školství těžko jedná o zkvalitnění odboru sportu a nastavení pravidel kvůli častým výměnám ministrů. "Od roku 2012 jsem předsedou ČUS a zažil jsem už šest ministrů, pět náměstků pro sport a čtyři vedoucí oddělení pro sport. Jak to má fungovat, když je diskontinuita? Ohrožení fungování českého sportu je ze strany státu. Že se stanou chyby jednotlivce, že zklame, tím nesmí být ohrožen systém a to tady je," uvedl Jansta.

V ČUS funguje registr sportovců i nemovitostí na internetu a Jansta míní, že jeho organizace (nástupce ČSTV) udělala vše pro zprůhlednění sportu. "Teď je na řadě stát. Stát pokulhává a teď se to ukázalo v plné nahotě," uvedl šéf unie.

ČTK

Koronavirus a sport - aktuální informace probíhá
20200312T17:00:00+0100
Koronavirus a sport - aktuální informace
Koronavirus a sport - aktuální informace
Koronavirus a sport - aktuální informace

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní