Rubriky:

Ostatní

Olympijský vítěz skončil v chomoutu. Už nechce být za sobce

19. září 2017 21:00 - Praha

Svázal tkaničky u svých závodních maratónek a pověsil je na hřebík. Symbolickým gestem ukončil kariéru olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Krok, který zvažoval už delší dobu, ve dvaatřicetiletém šampiónovi z Londýna definitivně uzrál přes léto. Chuť do tréninků a závodů pomalu klesala, touha objevovat moderní pětiboj z jiné stránky naopak rostla.

„A při mistrovství Evropy jsem zjistil, že to je pořád stejné a v roli závodníka se necítím úplně dobře, tak skončím se sportováním ještě relativně zamlada,“ vysvětlil.

Svoboda se ve vrcholovém sportu pohyboval od roku 2004, následující rok získal první světovou medaili mezi dospělými, na stupních vítězů končil na vrcholných akcích každý rok. V letech 2008 a 2009 se stal vicemistrem světa, v další sezóně slavil evropský titul.

Jen dávný sen o olympijském zlatu utíkal. „A já vlastně věděl, že chci vyhrát olympiádu, než jsem si vybral, jaký budu dělat svůj sport,“ přiznává Svoboda.

V Pekingu tento sen spolu se Svobodou shodil ze sedla desetiletý valach Chun-Chun, o čtyři roky později v Londýně už další čínskou překážku český pětibojař zdolal, když největšího soupeře Čung-žung Chcaa v závěrečném běhu setřásl.

Kamarády má po celém světě

„Na ty medailové závody budu samozřejmě vzpomínat rád, díky nim jsem mohl dělat sport profesionálně. Ale nejlepší na těch letech byli lidé, kteří pětiboj dělali se mnou, můžu říct, že mám kamarády po celém světě,“ cení si Svoboda, jehož po olympijském vrcholu brzdily zdravotní potíže a téměř dva roky nemohl závodit.

Jak bude vypadat jeho sportovní důchod? Na závěr „rozlučky se Svobodou“, jak bylo oficiální ukončení kariéry a následná party s množstvím pozvaných sportovců v pražském Royal Theatre nazvána, předali pětibojařští trenéři Svobodovi chomout.

„Zažil jsme rozlučky hodně úspěšných závodníků, u nichž jsem se trochu bál, co přijde potom. David je první, u něhož nemám absolutně strach, že by nebyl úspěšný,“ prohlásil reprezentační kouč Jakub Kučera.

S platem půjde dolů

Svoboda se vydá trenérskou cestou. Pro začátek zvažuje varianty asistenta některého z trenérů, stážisty v pětibojařských klubech po celé republice, či založení vlastní skupiny.

Dalším jeho dlouhodobým snem je uspořádat v Česku vrcholný pětibojařský závod. „Ještě úplně nemám představu, co to vše obnáší, ale tu jsem jako malý neměl ani u sportu. A já potřebuju mít velké a ambiciózní cíle,“ odhaluje Svoboda své další plány.

„Vím, že opouštím dobrou pozici. Mám kvalitní plat na Dukle, lukrativní smlouvu se sponzory, ten plat trenéra je nižší, z vnějšku je můj krok iracionální,“ připouští Svoboda. „Ale moje vnitřní motivace je větší, mám jiné ambice než jen v armádě dožívat,“ vysvětluje, proč svůj konec s vrcholovým pětibojem považuje za definitivní.

Radši dřív než později

„Vždy jsem si říkal, že radši skončím o dva roky dřív než o rok později, abych nebyl ten, kdo jde s výkonností dolů a nikdo mu ze slušnosti nechce říct, že už by se měl loučit. I když mně už to tedy mladí řekli,“ směje se.

Další Svobodovou motivací byl i osobní život. Vedle tréninků a závodů totiž plnilo jeho diář množství charitativních a společenských akcí, volna měl minimum.

„Byl jsem trochu sobec, což sportovec musí být. Teď už mě nebaví takový být, do čtyřicítky chci mít svoji rodinu a je pomalu nejvyšší čas to řešit. Ale neberte to jako výběrové řízení,“ s úsměvem odmítal, že by si při rozlučce se Svobodou chystal půdu k budoucí rozlučce se svobodou.

Michal Osoba, Právo

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Rallye Dakar 2020

Tradiční Rallye Dakar se letos jede od 5. do 17. ledna v Saudské Arábii. Závod odstartoval ve městě Džidda, cílovou destinací bude Al-Kiddija. Závodníky čeká celkem dvanáct etap, během nichž absolvují 7900 kilometrů. Na startu je 31 českých závodníků včetně Aleše Lopraise nebo Martina Prokopa.