Sáblíková se podruhé v sezóně probojovala na stupně vítězů

Salt Lake City

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila na Světovém poháru v Salt Lake City druhé místo v závodu na 3000 metrů a připsala si nejlepší výsledek v sezoně. Trojnásobná olympijská vítězka zajela svůj nejrychlejší čas v tomto ročníku 3:57,84 a nestačila pouze na Rusku Natalii Voroninovou. Od zlata dělilo českou reprezentantku čtrnáct setin sekundy.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková.

Ve čtvrtém dílu seriálu se Sáblíková podruhé probojovala na stupně vítězů, v polovině listopadu byla ve Stavangeru třetí na trati 5000 metrů. Na trojce byla svěřenkyně trenéra Petra Nováka, která má stále problémy s bolestmi zad, dosud nejlépe čtvrtá před týdnem v Calgary. Po dnešním výsledku se Sáblíková posunula na druhé místo v hodnocení SP dlouhých tratí, který v předešlých jedenácti sezonách vyhrála.

Rodačka z Nového Města na Moravě se představila v sedmé rozjížďce s Voroninovou a většinu závodu s Ruskou prohrávala. Sáblíková však dokázala zajíždět stabilní kola a v předposledním se dostala do čela, v závěru ji ale Voroninová předjela. Ruska tak podruhé v kariéře dokázala vyhrát závod SP a dostala se do čela průběžného pořadí.

Karolína Erbanová obsadila deváté místo v závodu na 1000 metrů a i ve čtvrtém díl seriálu se na této trati probojovala do elitní desítky. Časem i umístěním lehce zaostala za závodem v Calgary, kde skončila před týdnem šestá. V USA se z vítězství radovala v novém světovém rekordu Nao Kodairaová z Japonska, která se dostala do čela SP na kilometru.

Pětadvacetiletá Erbanová startovala v osmé rozjížďce společně s Olgou Fatkulinovou z Ruska, se kterou prohrála. Časem 1:14,07 zaostala o dvanáct setin za výkonem z Calgary i svým maximem sezony. V průběžném pořadí v tu chvíli byla pátá, následně ale klesla na deváté místo.

Vítězku určila až závěrečná rozjížďka, ve které se utkaly Kodairaová s krajankou Miho Takagiovou. Obě se jako jediné dostaly pod hranici 1:13, vítězná Kodairaová zajela nejlepší světový čas - 1:12,09.

Na trojce se v elitní divizi A poprvé představila i Nikola Zdráhalová, která zaostala o tři sekundy za osobním rekordem z Calgary a obsadila 15. místo.