Živě

Ruský kolos Valujev obhájil titul mistra světa

8. října 2006 07:20 - CHICAGO

Ruský boxer Nikolaj Valujev obhájil titul mistra světa organizace WBA. V sobotu v Chicagu 2,14 vysoký kolos porazil vyzyvatele Monte Barretta z USA technickým K.O. v desátém kole. Před 16 000 tisíci diváky Valujev oslavil 45. vítězství ve stejném počtu zápasů.

Utkání skončilo technickým k.o. v jedenáctém kole, kdy 214 centimetrů vysoký a bezmála 150 kilogramů vážící Valujev dvakrát srazil soupeře na podlahu. Rozhodčí pak boj definitivně zastavil, neboť otřesený a vrávorající Barrett nebyl schopen pokračovat a trenér James Ali Basheer ho odvedl z ringu.

Ruský boxer si tak ve své profesionální kariéře připsal 33. vítězství k.o. Celkem vyhrál všech 45 duelů, k nimž nastoupil. "Nebylo to ale snadné vítězství," prohlásil Valujev. "Zpočátku se Monte hodně snažil, ale po čtvrtém nebo pátém kole jsem už věděl, že vyhraju," doplnil.

Úvod duelu se skutečně nesl ve vyrovnaném duchu. Valujev inkasoval ve čtvrtém kole těžký úder na hlavu, v šestém dokonce po sérii zásahů krvácel. Jiné soupeřovy útoky ho však příliš nevyvedly z míry a karta se postupně začala obracet na jeho stranu.

Tlak v jedenáctém dějství

Poprvé poslal Barretta na zem v osmém kole, své útoky pak vystupňoval v jedenáctém dějství, po němž zápas skončil. "Je to pořádně silný chlap. Necítím se nejlíp, ale budu v pořádku," uvedl poražený boxer, který váží skoro o půl metráku méně než obrovitý Rus.

Třiatřicetiletý rodák z Petrohradu získal mistrovský pás loni v prosinci po souboji s Johnem Ruizem v Berlíně. Poté, co v červnu v Hannoveru knokautoval jamajského vyzyvatele Owena Becka, nyní Valujev poprvé obhajoval titul na území USA.

I mistrovské pásy dalších tří profesionálních organizací patří boxerům ze zemí bývalého Sovětského svazu. Titul WBO má Bělorus Sergej Ljachovič, IBF Ukrajinec Vladimir Kličko a WBC kazašský rodák Oleg Maskajev.

ČTK, Sport.cz, DPA

EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.