Bývalý automobilový závodník Zanardi jezdí na třech kolech a chce být zase nejlepší

24. března 2010 14:32 - PRAHA

Nikdy se nevzdat. Tímto heslem se celý sportovní život řídí Alessandro Zanardi. Muž nezdolné vůle byl svého času nadějí formule 1, zažil slávu v americkém šampionátu CART a po těžké havárii se musel vypořádat s nadkolenní amputací dolních končetin. Přesto se dokázal za volant vrátit a zase vyhrávat. To ale není celý příběh.

 

www.alex-zanardi.com

Alex Zanardi správně pochopil, že závodění není při jeho hendikepu a přibývajícím věku právě ideálním programem do dalších let. Proto dal světu rychlých kol sbohem a jeho novou výzvou je paralympiáda. Za dva roky chce v Londýně uspět mezi vozíčkáři.

Tmavovlasému Italovi se stalo osudným datum 15. září 2001. Mnoho nechybělo a závod formulové série CART na oválu v německém Lausitzringu byl jeho posledním v životě. Úder od monopostu Kanaďana Taglianiho přišel v rychlosti 340 km/h do přední části vozu, kde má jezdec nohy. I když byl okamžitě převezen do nemocnice v Berlíně, jeho dolní končetiny se nedaly zachránit.

Bez vůně benzínu dlouho nevydržel

„Byl jsem blízko konci, přišel jsem o nohy, ale ne o život. Chci ho strávit plnohodnotně," říkal při rehabilitačních cvičeních, kde se učil chodit s protézami. Pro dvojnásobného šampióna CART začala tenkrát nová etapa. Začal dělat věci, které se ho dřív netýkaly - jezdil po obchodech a věnoval se tříletému synkovi Niccolovi. Jenže k závodům ho to pořád táhlo.

Alessandro Zanardi z Itálie při testování na brněnském Masarykově okruhuAlex Zanardi z Itálie se svým BMW na brněnském Masarykově okruhufoto: ČTK/Igor Zehl

Dvacet měsíců po havárii byl zase v Lausitzu a z boxů vyjel s monopostem, v němž plyn ovládal tlačítkem palce levé ruky, spojku pravou rukou a na brzdu tlačil protézou. V tréninku odjel třináct okruhů, přesně tolik, kolik mu při havárii zbývalo do cíle. „Dlužil jsem vám to,“ vzkázal fanouškům v ochozech.

Nejrychlejší kolo zajel průměrnou rychlostí 313 km/h a kdyby se jeho výkon započítával do kvalifikace, postoupil by do závodu z pátého místa. „Chtěl jsem přesvědčit sám sebe, že to dokážu. Závody jsou mou vášní a nehoda na tom nic nemůže měnit," říkal a už plánoval, jak se vrátit na dráhu.

Cílem je medaile na londýnské paralympiádě

Na podzim roku 2003 nastoupil do finálového klání evropské série cestovních vozů v Monze. Následující rok se rodák z Boloni dočkal s upraveným BMW vítězství, když 28. srpna nenašel soupeře v německém Oscherslebenu. Dalším osobní výhrou pro něj bylo ocenění v prestižní celosvětové sportovní anketě Laureus World Sports Award v kategorii návrat roku. Triumfoval i na brněnském Masarykově okruhu, naposledy se exhibičně svezl ve voze F1, ale to už se poohlížel po nových aktivitách.

Italský jezdec Alessandro Zanardi má po předloňské havárii amputované obě nohy nad koleny, ve speciálně upraveném voze se však vrátil zpět na okruhy.Po havárii se Zanardi i se dvěma protézami dokázal ve speciálně upraveném voze vrátit na okruhy.foto: ČTK

Před třemi roky se Zanardi objevil na slavném newyorském maratónu. Absolvoval ho s vozíčkem na ruční pohon, a to ho utvrdilo v tom, že se má vydat novým směrem. Od té doby absolvoval na třech kolech další městské maratóny a i když nedojížděl vždy mezi nejlepšími, našel na trati dlouhé 42 195 metrů své místo. Začal o to víc trénovat a umínil si, že bude startovat na paralympiádě v roce 2012.

„Chci se propracovat mezi nejlepší italské cyklisty na vozíčku a kvalifikovat se na hry do Londýna,“ říkal po nedělním závodě v Římě, v němž se mu podařilo vyhrát. Zanardi velice tvrdě trénuje, každý den prý najede minimálně šedesát kilometrů. „Mám k tomu důvod, pokud se dostanu na paralympijské hry, chci bojovat o medaili,“ prohlásil muž s obrovskou vůlí.

Co na tom, že mu za dva roky bude šestačtyřicet? Pro toho, kdo se nikdy nevzdává, to přece není žádná překážka.

Milan Novotný, Sport.cz

Časová osa: Paralympiáda

Filtr článků - Paralympiáda