Rubriky:

Tenis

Görgesová testuje na Roland Garros chytrou raketu. Instinkt ale dál bude hlavní, věří tenistka

28. května 2014 20:29 - Paříž

Čip zabudovaný v raketě, který dokáže tenistům po zápase říct, jak hráli na kurtu jednotlivé údery a v čem se mohou zlepšit - to je technologická novinka, kterou na Roland Garros testuje německá tenistka Julia Görgesová. Speciální aplikace zabudovaná v držadle rakety zaznamenává všechna data a prostřednictvím bluetooth je poté přehraje do telefonu nebo počítače.

 

Stephane Mahe, Reuters

Tenisté při hře nepoznají žádný rozdíl. "Vypadá úplně stejně, jen uvnitř sbírá data, se kterými pak můžeme dělat spoustu úžasných věcí," řekla Görgesová o novince firmy Babolat. Před zápasem jen stiskne knoflík, kterým aplikaci aktivuje, a po utkání může trenér všechna data analyzovat.

Raketa zaznamená, jakou částí výpletu tenistka odehrála podání, forhend či bekhend. Změří například i sílu a směr úderu. "Můžete vidět, jak agresivně jste hráli, kolik jste dali forhendů a podobně," popsala možnosti.

Data z ostrých zápasů jsou podle Görgesové užitečnější než data z tréninků. Čím víc jich tenistka nasbírá, tím přesnější závěry z jejich analýzy získá pro svou další přípravu. I přes nové technologické možnosti ale Němka věří, že hráčské instinkty budou mít i v budoucnu hlavní roli. "Hráči to sami poznají. Jakmile jednou získáte ten cit, poznáte, co máte zlepšit. To přichází s věkem a počtem zápasů, které odehrajete," konstatovala.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Tenis

Podsekce:

     
  • Fed Cup 2019
  • AO - dvouhra žen
  • AO - dvouhra mužů

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..