Rubriky:

Tenis

Revoluce v tenisu? Ječící sirény nevadí, šéf WTA chce ale prolomit tabu trenérů

28. března 2017 16:00 - Praha/Londýn

Tenis má reputaci sportu vycházejícího především z konzervativnějších tradic. Poslední nápady z hlavy šéfa ženského profesionálního okruhu WTA ale dost možná fanoušky z řad puristů zvedají ze židlí.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Komu zošklivilo ženský tenis pronikavé hekání některých hvězd a už nyní se děsí blížícího se návratu proslulých sirén Marie Šarapovové a Viktorie Azarenkové, má nejspíš i nadále smůlu.

Byť předchozí šéfka WTA Stacey Allasterová rozjížděla kroky proti nechtěným decibelům na kurtu, její nástupce v pozici Steve Simon v tomto ohledu nic měnit nehodlá.

„Nemám v plánu cokoliv podnikat proti eliminaci hekání. Nevím, jak bychom to mohli zastavit. Máme pravidla, že pokud cítíme, že hekání je nucené, dají se proti tomu uplatnit. Na kurtech jsou mikrofony a vše zaznamenávají. Myslím, že už to není takové téma jako dřív. Hráček, které hekají, ubývá," cituje Simona list Daily Mail.

Minimálně čerstvá vítězka turnaje v Indian Wells Jelena Vesninová hodně hlasitě dokazovala, že nešvar z kurtů zatím nemizí.

A Simona to evidentně netrápí, naopak hodlá poměrně radikálně sáhnout do samotného průběhu zápasů. Chce prolomit tabu a naplno pustit trenéry do dění kurtu. Kouči by měli mít podle něj naprosto volnou ruku při udílení pokynů svým svěřenkyním z hlediště.

Od roku 2009 mohou hráčky na okruhu s výjimkou grandslamů povolat na lavičku trenéra jednou za set. Z tribuny však mají pod pokutou 5000 dolarů a varování pro hráčku, jakkoliv se svěřenkyní komunikovat. Pravidlo se však celkem běžně různými způsoby obchází.

Potřebuje tenis koučink?

Nicméně celé dekády platilo, že tenisté si zkrátka musí ze všech nesnází na kurtu pomoct sami, za pochodu měnit taktiku, číst úmysly soupeřů atd. S tím chce Simon definitivně skoncovat.

„Koučink je podle mě to, co tento sport potřebuje. Mezi trenéry je celá řada osobností, které ho mohou obohatit. Tuhle záležitost bych chtěl tedy prohloubit," pokračoval šéf WTA.

Pravdou je, že by se tímto krokem ukončilo jisté pokrytectví, kdy se předstírá, že koučování během hry neexistuje, přitom oči hráček často hledají své mentory v hráčských lóžích a je jasné, že neverbální komunikace probíhá.

„Koučink tu prostě existuje. To je fakt. Roky už se diskutuje o tom, jestli se udílí pokyny nebo ne. Jestli pohyb banánem doleva nebo doprava něco znamená. Nebo, že má trenér čepici dopředu či dozadu. Nechme už toho," vyzývá.

„Když povolíme koučování, fajn. Když ne, pak posaďme trenéry někam, aby na ně hráčky nemohly vidět. Potřebujeme být realisty," dodal Simon.

Už nyní bývají návštěvy trenérů na lavičkách tenistek pro fanoušky často zajímavým leckdy i dost překvapivým pohledem pod pokličku. Třeba takové hlášky Barbory Strýcové směrem k trenérům už takřka zlidověly.

roj, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Tenis

Podsekce:

       
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018
  • AO - dvouhra mužů
  • AO - dvouhra žen

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..