Rubriky:

Tenis

Smutek v Brně. Janě Novotné se přišly poklonit i tenisové legendy

27. listopadu 2017 12:45 - Brno
(Aktualizováno: 27. listopadu 2017 13:59)

Sbohem, šampiónko. V brněnském krematoriu se v pondělí po poledni rozloučila rodina, bývalí i současní tenisté i fanoušci s Janou Novotnou. Wimbledonská šampiónka z roku 1998 podlehla 19. listopadu dlouhé nemoci ve věku pouhých 49 let.

Sport.cz

Na obřad v brněnském krematoriu se přišli poklonit památce věhlasné tenisové bojovnice další český wimbledonský vítěz Jan Kodeš, dvojnásobná šampiónka z All England Clubu Petra Kvitová či Novotné dlouholetá spoluhráčka Helena Suková. „Jana byla obrovský bojovník nejen na kurtu a i s nemocí se prala statečně," uvedla při příchodu do obřadní síně Kvitová.

Piety se zúčastnili rovněž kapitán fedcupového týmu kapitán Petr Pála, bývalý tenista Karel Nováček a řada dalších významných hostů včetně zástupců turnaje ve Wimbledonu.

"Jana byla jedna z nejskromnějších šampiónek, která vyhrála velké věci. Její odchod se nás všech samozřejmě obrovsky dotkl. Je to smutné," pravil po obřadu Kodeš, pro nějž nejemotivnější vzpomínkou na Novotnou zůstane prohrané finále Wimbledonu v roce 1993.

„Slzel jsem, Jana za mnou přišla a povídá mi: Nebrečte, pane Kodeš, já to tady jednou vyhraju. A za pět let to vážně vyhrála. Na to si vždycky vzpomenu. Byla obrovská bojovnice, nesmírně pozitivní," dodal vítěz dvouhry ve Wimbledonu a dvojnásobný šampión French Open.

K úspěchům v singlu pomohla Mandlíková

Novotná se narodila 2. října 1968 v Brně. Profesionální tenistkou se stala v únoru 1987, zpočátku své kariéry byla známá hlavně jako vynikající deblistka. V roce 1990 se stala světovou jedničkou ve čtyřhře. Poté, co jí začala trénovat Hana Mandlíková, začala sbírat úspěchy i ve dvouhře.

V roce 1996 vybojovala bronzovou medaili na olympijských hrách v Atlantě. O rok později ovládla prestižní Turnaj mistryň a v roce 1998 vyhrála slavný Wimbledon. Kromě grandslamového vavřínu ze dvouhry získala také dvanáct ve čtyřhře. Dvakrát kralovala na Australian Open, třikrát na French Open, čtyřikrát ve Wimbledonu a třikrát na US Open.

Spolu s Helenou Sukovou přidala do své bohaté sbírky další olympijské medaile. V roce 1988 v Soulu a v Atlantě 1996 získaly stříbrné medaile. Bývalá světová dvojka se radovala z triumfů i v týmových soutěžích. V roce 1988 to bylo ve Fed Cupu a v roce 1994 v Hopmanově poháru.

Vítězka čtyřiadvaceti titulů ve dvouhře a 76 ve čtyřhře ukončila kariéru v roce 1999. O šest let později vstoupila do Mezinárodní tenisové síně slávy.

Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Tenis

Podsekce:

       
  • US Open 2018 - ženy
  • US Open 2018 - muži
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..