Rubriky:

Tenis

Talentovaný Makedonec si plní sen. Po mozkové mrtvici se vrací k tenisu

28. listopadu 2017 11:41 - Praha

Přestal chodit, neslyší na pravé ucho. Lékaři mu řekli, že tenis si už nejspíš nikdy nezahraje. Dvacetiletý Darko Grnčarov se však svého snu nechtěl vzdát a po mozkové mrtvici, která ho postihla v pouhých osmnácti letech, opět začal s tréninkem. "Když zůstanu zdravý, věřím, že se dostanu do první stovky,“ přeje si makedonský talent.

 

Instagram Darka Grnčarova.

Už odmalička se o něm hovořilo jako o velkém talentu. Občas se připravoval s tenisovými hvězdami, k tréninku si ho pozval třeba Victor Troicki, nebo Robin Haase. V osmnácti se měl poprvé představit na okruhu ATP. Týden před startem na turnaji v Turecku však Darka Grnčarova postihla mozková mrtvice.

„Měl jsem mrtvici na pravé straně mozku,“ uvedl pro web Metro.co.uk Grnčarov. Den poté jsem se asi na dvě hodiny probudil a pamatuji si jen to, že jsem křičel, protože mě hodně bolela hlava. Pak už si jen vzpomínám, jak jsem se probudil po dalších šesti měsících,“ rozpovídal se dvacetiletý mladík, který byl půl roku v kómatu.

Po probuzení ale přišel další šok. Nemohl chodit, neslyšel na pravé ucho a lékaři mu řekli, že už si nejspíš tenis nikdy nezahraje. Talentovaný hoch z Makedonie začal propadat depresím. „Myslel jsem si, že jsem paralyzovaný a přišel jsem o rozum,“ přiznal. Jeho sestra Jelena se rozhodla, že to tak nenechá a začala jednat.

Cvičil potají

Rodina se sešla s několika specialisty a zjistila, že i přes riziko další mrtvice, je možnost, že by se do sedmi let mohl úplně uzdravit. „Musel jsem brát věci pomalu. Jeden z největších specialistů na mrtvice v Kanadě mi dal nějaké léky a cviky na nohy. Řekli mi, abych příliš nedoufal a při léčbě postupoval pomalu, že během několika let bych se mohl uzdravit.“

„Potají jsem cvičil hodně. Jediné, na co jsem myslel, bylo to, že jsem tenista, že chci zase hrát, chodit a běhat,“ zavzpomínal na rekonvalescenci. „Po třech, nebo čtyřech měsících jsem všechny překvapil. Byli šokováni a trochu se obávali, aby se to neopakovalo. Věřím, že se to znovu nestane, a že jsem se uzdravil,“ řekl Grnčarov, který se už zase s raketou v ruce připravuje na nadcházející sezónu.

Jen sluch se dvacetiletému tenistovi nevrátil. „Na pravé ucho stále neslyším. Připomíná mi to, co se mi přihodilo Bohužel, když se člověku něco takového stane, většinou to zanechá následky. Jsem rád, že to dopadlo takhle, horší by bylo, kdybych třeba neviděl, nechodil, nebo nemohl mluvit.“

Sezónu chce Darko Grnčarov začít v lednu na challengeru ve francouzském Rennes. „Když zůstanu zdravý, věřím, že se co nejdříve dostanu v žebříčku do stovky. Po tom, čím jsem si prošel, si dávám jen vysoké cíle a budu o ně bojovat ze všech sil,“ uzavřel hráč, který je svým stylem přirovnáván k Andymu Murraymu.

vk, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Podsekce:

       
  • US Open 2018 - ženy
  • US Open 2018 - muži
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..