Rubriky:

Vodní sporty

Vozili medaile z olympiád, teď nejeli evropské finále. Oživí parádní českou disciplínu návraty?

22. srpna 2018 13:02 - Praha

Čtyřkajak coby vlajková loď české kanoistiky posledních let má za sebou turbulentní období, které vyvrcholilo nečekaným semifinálovým vyřazením na červnovém mistrovství Evropy v Bělehradě. A tak, když se Daniel Havel s Jakubem Špicarem rozhodli soustředit na deblkajak, na druhou polovinu sezóny v čele se světovým šampionátem v portugalském Montemoru-o-Velho byli povoláni dva muži, kteří v posádce zažili i dvě bronzové jízdy na olympijských hrách v Londýně a Riu – Josefa Dostála a Jana Štěrbu.

 

kanoe.cz

Zatímco nejlepší český kajakář Dostál se účasti v posádce vzdal dobrovolně, aby se koncentroval na singlkajak, nejzkušenější člen posádky Štěrba se do původní čtveřice Jakub Špicar, Daniel Havel, Jakub Zavřel a Radek Šlouf nevešel.

„S výběrem posádky jsem nesouhlasil,“ přiznává 37letý Štěrba. „Vloni se od nás skoro nic nečekalo a dosáhli jsme vynikajícího výsledku na mistrovství světa,“ připomíná bronz z Račic.

Krátkozraký výběr

„Skládání posádky je náročné, ale měl by tam být nějaký dlouhodobý systém. Teď byl výběr podle mě krátkozraký a viděli jsme, jak to na Evropě dopadlo,“ říká Štěrba, jenž v různých sestavách na čtyřkajaku sedí už přes třináct let.

Když byl osloven, aby se do posádky vrátil, kývl. „Zůstali kvalitní kluci a souhlasil i Pepa Dostál, což jsem bral jako záruku, že loď bude konkurenceschopná,“ přemítá. „Myslím, že byla trochu chyba, že ve čtyřkajaku nebyla priorita a v mezinárodním měřítku se propadl. Jak se bude blížit olympiáda, naprostá většina kajakářů se do něj bude chtít dostat,“ tuší.

V Portugalsku je s Dostálem, Radkem Šloufem a Jakubem Zavřelem čeká premiéra v této sestavě. „Posádka má velký potenciál, ale ambice těžko odhadovat tím, že jsme spolu na velkém podniku nejeli. Ale chceme do finále a tam jet vepředu,“ má jasno Štěrba.

Česká nominace na mistrovství světa
Muži
200 m – K1: Šváb, K2: Šváb, Bišický, C1: Drahokoupil, 500 m – K1: Dostál, K2: Nepraš, Trefil, K4: Dostál, Zavřel, Šlouf, Štěrba, C1: M. Fuksa, C2: M. Fuksa, P. Fuksa, C4: Procházka, Hrabal, Kořínek, Počta, 1000 m – K1: Dostál, K2: Špicar, Havel, C1: M. Fuksa, C2: Dvořák, Janda, 5000 m – K1: Adam, C1: Dvořák.
Ženy
200 m – C1: Ježová, 500 m – K1: Kinclová, C2: Ježová, Součková, 1000 m – K1: Kožíšková, 5000 m – K1: Kožíšková, C1: Ježová.
ČT Sport vysílá přímé přenosy z MS v pátek od 16.30 do 18.20, v sobotu od 13.00 do 14.20 a v neděli od 13.00 do 14.45.
Michal Osoba, Právo

Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.