Plavecký fenomén Thorpe ukončil kariéru

21. listopadu 2006 07:20 - SYDNEY

Fenomenální australský plavec Ian Thorpe ukončil kariéru. Pětinásobný olympijský vítěz to v úterý oznámil na tiskové konferenci v Sydney, kterou živě vysílala místní televize. S vrcholovým sportem se rozloučil v pouhých 24 letech, v posledních sezónách se však potýkal se zdravotními problémy, poklesem formy i motivace.

Excelentní kraulař Thorpe svým rozhodnutím potvrdil spekulace, které se vynořily poté, co se nepřihlásil na prosincový domácí šampionát v Brisbane a dal tím najevo, že se nezúčastní ani mistrovství světa, které se uskuteční v Melbourne v březnu. "V neděli odpoledne jsem si definitivně řekl, že nepoplavu na mistrovství světa a zároveň jsem dospěl k velmi těžkému rozhodnutí nepokračovat v profesionální dráze," uvedl Thorpe.

Thorpe zazářil na plavecké scéně coby sedmnáctiletý mladík a v letech 1999 až 2002 vytvořil třináct světových rekordů. Stal se jedenáctkrát mistrem světa, na olympiádě v Sydney nebylo lepšího sportovce, vyhrál ještě o čtyři roky později v Aténách závody na 200 a 400 metrů volný způsob, na nichž je také držitelem světového rekordu. Od té doby však takřka nezávodil, vynechal i loňské MS v Montrealu.

"Bylo to opravdu moc složité rozhodnutí. Teď ale nastal čas, žádný z mých životních cílů nezahrnuje překonávání rekordů. Přitom vím jak na to, ale nemotivuje mě to tolik, jak by mělo," uvedl Thorpe, který už byl prý za léta vrcholového plavání unavený neustálým sledováním stopek po každém závodě. Navíc se v posledních sezonách potýkal se zdravotními problémy, poklesem formy i motivace.

Odešel před domácím MS

"Na mezinárodním výsluní jsem se ocitl ještě jako dítě. Dosáhl jsem všech vrcholů v tomhle sportu, zažil obrovské množství úspěchů. Byla tam ale také zklamání," pokračoval Thorpe. Vloni jej třeba ze závodů vyřadila mononukleóza, kvůli bronchitidě nestihl březnové Hry britského společenství, najít formu mu nepomohlo ani letošní tříměsíční soustředění v Los Angeles, kde se chtěl podle svých slov připravovat bez rozptylování, které přicházelo doma. Tam se ale také začal zamýšlet nad svojí kariérou a životem.

"Plavání pro mě znamenalo všechno, nebyl to ale vyvážený život. Uvědomil jsem si, že musím upřednostnit také jiné věci," uvedl bez bližšího upřesnění. S ohledem na konání MS v domácím prostředí připustil, že konec své kariéry nenaplánoval příliš šťastně. Australané by se nemuseli dočkat titulu. "Není to úplně ta nejlepší doba na odchod, ale nastal můj čas."

Od novinářů, kterých se v konferenčním sále společně s fotografy sešlo více než sto, zazněl i dotaz, zda si přece jen později nemůže svůj krok rozmyslet, zvlášť pak s blížícími se olympijskými hrami v Pekingu. Thorpe to sice nevyloučil, ale příliš nadějí svým fanouškům nedal. "Nikdy nic nevylučuju, ale nepočítám s tím," řekl.

ČTK

Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.