Živě

Silný vítr na Sydney-Hobart lámal stěžně, tři jachtaři zraněni

27. prosince 2006 10:15 - SYDNEY

Tři těžce zraněné musel ve středu převézt vrtulník do nemocnice z obří jachty Maximus v průběhu tradičního závodu ze Sydney do Hobartu, který zdramatizoval nečekaně silný vítr. Novozélandská loď přišla v drsných podmínkách o stěžeň z karbonových vláken v hodnotě půl milionu dolarů, při jehož pádu utrpělo zranění celkem šest osob.

Do nesnází se dostala také posádka australské jachty Koomooloo, která závod před 38 lety vyhrála. Letitá loď začala nabírat vodu a potápět se, takže osm lidí na palubě muselo nastoupit do záchranných člunů. Na pomoc jim vyrazily dva vrtulníky a záchranná plavidla, která je dopravila do bezpečí.

V čele se pohybují australské maxijachty Wild Oats a Skandia. Na desátou pozici si polepšila jachta DHL, na níž pluje český olympionik Martin Trčka v roli kormidelníka a stratéga. Kvůli nepřízni počasí je v podstatě vyloučeno, aby Wild Oats překonala svůj loňský rekord jeden den, 18 hodin a 40 minut.

Během necelých 24 hodin po startu odstoupilo ze závodu sedm ze 78 lodí. Byla mezi nimi i nizozemská jachta ABN AMRO, vítězka prestižního závodu Volvo Ocean Race, která průběžně vedla, než přišla o stěžeň.

Také loď Maximus musela odstoupit z předních pozic. "Myslím, že jsme byli první," řekl její spolumajitel Bill Buckley australskému rozhlasu s tím, že byly zničeny i plachy za 300 tisíc dolarů. Jeden z členů posádky při pádu stěžně utrpěl zlomeninu pánve, další mají pochroumaná záda a hrudník. Všichni tři byli hospitalizováni v Canbeře.

Posádka Koomooloo se snažila historickou jachtu, která před závodem prošla důkladnou rekonstrukcí, všemi silami zachránit. Jachtaři dokonce vytrhali prkna z paluby ve snaze najít díru v trupu. "Dělali jsme, co jsme mohli," řekl novinářům majitel a kapitán Mike Freebairn.

ČTK

EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.