Australanům se nezdá Bernardův rekord v nových plavkách

27. dubna 2009 15:26 - MELBOURNE

Trenér australské plavecké reprezentace Alan Thompson volá po tom, aby mezinárodní federace FINA neratifikovala světový rekord Alaina Bernarda na 100 metrů volný způsob. Urostlý Francouz ve čtvrtek na domácím šampionátu v Montpellieru jako první muž v historii pokořil na královské trati hranici 47 sekund, ale v plavkách, které ještě FINA neschválila.

"Byl by to nebezpečný precedens, kdyby to uznali," řekl trenér Thompson listu The Australian. "Je to podobná situace, jako když Libby Trickettová překonala světový rekord na závodech s Michaelem Phelpsem a rekord nebyl ratifikován. To nebyl schválený mítink a tohle nejsou schválené plavky," připomněl dva roky starý případ, kdy FINA neuznala rekord dosažený v exhibici.

Bernard sebral světový rekord na kraulařské stovce Australanu Eamonu Sullivanovi a v novém typu plavek dosáhl času 46,94. O den později si však pro finále vzal starší model úboru, za svým časem zaostal o půl sekundy a prohrál s Frédérickem Bousquetem.

"Dalo se očekávat, že může ve finále plavat o několik desetin pomaleji, ale půl sekundy, to už je celkem zřejmé," uvedl Sullivanův kouč Grant Stoelwinder na podporu názoru, že na senzačním Francouzově rekordu mají velký podíl plavky.

Nový model celotělového úboru, jenž kvůli lepšímu nadnášení obsahuje polyuretanová vlákna, se postaral na francouzském šampionátu o pozdvižení. Někteří plavci a trenéři ho označili za nefér a kritizovali světovou federaci za nejednoznačnost pravidel.

Výrobce plavek Arena zaslal žádost o ratifikaci plavek před vypršením termínu a očekává, že s uznáním nebude problém.

ČTK

Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.