Skifař Synek svedl o semifinále MS dramatický boj, postup mu ale neunikl

31. srpna 2011 12:58 - BLED

Skifař Ondřej Synek ve středu svedl nečekaně dramatický boj o postup do semifinále mistrovství světa ve veslování na jezeře Bled. Úřadující světový šampión a jeden z hlavních favoritů prošel mezi dvanáct nejlepších až ze třetího místa ve své čtvrtfinálové jízdě.

 

ČTK/AP

Do semifinále postoupila i čtyřka bez kormidelníka Michal Horváth, Milan Bruncvík, Milan Doleček, Jan Gruber. Dvojskif lehkých vah Daniela Nacházelová, Denisa Čvančarová naopak v boji o semifinále neuspěl a přišel o šanci kvalifikovat na olympijské hry v Londýně.

Synek se představil hned v prvním čtvrtfinále, a přestože ještě v polovině trati vedl, nakonec se musel o postup obávat. Porazili ho totiž Kubánec Angel Fournier Rodriguez a Aleksandar Aleksandrov z Ázerbájdžánu.

"Nejelo se mi vůbec dobře, respektive první kilometr byl docela v pohodě, odstartoval jsem normálně, až mě to překvapilo, jak to šlo jednoduše. Ale potom kolem kilometru jsem trochu vytuhl. Začal mě předjíždět Kubánec a dotahovat se Ázerbájdžánec. To mě možná trošičku zlomilo a pak jsem byl rád, že jsem byl vůbec třetí," uvedl Synek pro Radiožurnál.

Český reprezentant musel v závěru odrážet nápor zkušeného Belgičana Tima Maeyense. Čtvrtý muž z olympiády v Pekingu nakonec za Synkem zaostal o půl lodě a přišel o možnost vybojovat si ve Slovinsku účast na olympijských hrách. "Věděl jsem, že si ho za sebou uhlídám. Byl docela daleko. Začal finišovat, ale nezrychlil tolik," řekl Synek.

Osmadvacetiletý veslař pražské Dukly sice na Bledu první rozjížďku vyhrál, ale jinak se ve Slovinsku necítí moc dobře. Teď jej navíc kvůli nevydařenému čtvrtfinále čeká těžká semifinálová jízda v neoblíbené krajní dráze. "Nebude to jednoduché. Bude to rychlý a složitý závod. Snad to bude lepší než dnes," řekl Synek, který zároveň přiznal, že čtvrtfinálovou jízdu i trochu podcenil.

Ve hře o postup do Londýna se udržela párová čtyřka Horváth, Bruncvík, Doleček, Gruber, která dojela v opravách druhá za Kanadou. Dvojskif lehkých vah Nacházelová, Čvančarová tak úspěšný nebyl a po čtvrtém místě v opravách přišel o šanci bojovat o start na vrcholné akci příštího roku. České reprezentantky ale budou mít příležitost v dodatečné kvalifikaci v příští sezoně.

Semifinále nevyšlo osmiveslici ve složení Matyáš Klang, Petr Melichar, Jakub Koloc, Jakub Podrazil, Jan Pilc, David Szabó, Kornel Altman, Jiří Srna a kormidelník Martin Šuma. Stříbrná posádka z nedávného MS do 23 let dojela šestá. Ještě na mezičase po 1500 metrech byli Češi čtvrtí a bojovali o postup do finále, pak ale odpadli a dojeli poslední.

Ve čtvrtečním finále B budou svěřenci trenéra Petra Blechy bojovat o jedno postupové místo. Z Bledu se totiž do Londýna kvalifikuje celkem sedm osmiveslic.

V dějišti MS začal "řádit" neznámý virus, po kterém mělo 34 veslařů zdravotní problémy. Zvýšené teploty, nevolnost a průjem trápí zejména německé závodníky. Češi jsou ale v pořádku. "Nebydlíme v centru Bledu, ale úplně mimo," řekl ČTK generální sekretář veslařského svazu Josef Johánek.

Mezinárodní veslařská federace zavedla v závodním areálu preventivní opatření, která jsou podobná jako v dějišti druhého závodu Světového poháru v Hamburku, kde se sportovci obávali nakažení bakterií E.coli.

ČTK

Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.