Rubriky:

Vodní sporty

Švýcarský nejvyšší soud vrátil kauzu plavce Sun Janga k arbitráži

24. prosince 2020 11:34

Čínský plavec Sun Jang uspěl u švýcarského nejvyššího soudu s odvoláním proti osmiletému trestu za porušení pravidel o dopingu. Jak uvedla světová antidopingová agentura WADA, případ trojnásobného olympijského vítěze byl vrácen k novému projednání k mezinárodní sportovní arbitráži CAS.

 

Verdikt CAS z letošního 20. února švýcarský soud zrušil. Sun Jangovi se tím teoreticky otevřela šance na start na odložených olympijských hrách v Tokiu. Podle agentury Reuers bude záležet na tom, kdy bude případ projednán.

V kauze devětadvacetiletého kraulaře jde o incident ze září 2018, kdy po dopingové kontrole Sun Jang nařídil svému doprovodu rozbít vzorky krve kladivem. Bránil se pak tvrzením, že komisaři neměli v pořádku pověřovací dokumenty, to ale expert WADA odmítl.

Potrestaný plavec Sun Jang se odvolal ke švýcarskému soudu

Číňan za to původně dostal od Mezinárodní plavecké federace (FINA) jen napomenutí, ale WADA se proti tomu odvolala a požadovala zastavení činnosti na dva roky až osm let. CAS se letos v únoru přiklonil k horní hranici sazby i proto, že jeden distanc, tříměsíční, si Sun Jang odpykal již před šesti lety v utajení za užití zakázaného stimulantu.

Veřejné jednání

Sledovaný případ arbitráž projednala veřejně, což není obvyklé. Slyšení navíc provázely problémy s překladateli. Za nepřesné a neúplné překlady, které frustrovaly Sun Jangovy právní zástupce a které způsobily i skoro čtyřměsíční zdržení vlastního vyhlášení verdiktu, se omluvil i předseda poroty CAS. Proces pak hvězdný Číňan označil spolu s právníky za plný chyb a nespravedlivý a obrátil se na švýcarský nejvyšší soud s žádostí o revizi.

Sun Jang je úřadujícím mistrem světa na tratích 200 i 400 metrů volný způsob. Dvoustovku vyhrál i na olympijských hrách v Riu de Janeiro. V Tokiu měl obhajovat i stříbro na čtyřstovce, celkem má z OH i MS v dlouhém bazénu 22 medailí.

ČTK

Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.