Kajakář Zavřel získal na ME bronz na 500 metrů

Poznaň

Kajakář Jakub Zavřel získal na mistrovství Evropy bronz v závodě na 500 metrů. Na neolympijské trati v dnešním finále v Poznani nestačil jen na Maďara Bálinta Kopasze a Portugalce Joaa Ribeira. Postaral se o první českou medaili na šampionátu v rychlostní kanoistice, kde největší naději výpravy Martina Fuksu čekají finálové závody o víkendu.

Český čtyřkajak zpředu Jakub Špicar, Lukáš Nepraš, Daniel Havel a Jakub Zavřel.

Zavřel se v této sezoně neúspěšně pokoušel probojovat na olympijské hry v Tokiu na dvoustovce. V závodě na 500 metrů prokázal pětadvacetiletý kajakář dobrou formu už před dvěma týdny na Světovém poháru v sibiřském Barnaulu, který vyhrál. V polovině evropského finále byl pátý, ale ve druhé části závodu zrychlil a finišoval o stříbro. S portugalským soupeřem prohrál o čtvrt sekundy, ale i tak přidal další cenný kov k evropskému titulu z roku 2017. S více než sekundovým náskokem se stal evropským šampionem Kopasz, předloňský mistr světa na kilometru.

Kanoistka Jana Zetek obsadila na pětistovce pátou příčku v závodě, ve kterém se vzhledem k počtu přihlášených jelo rovnou finále. Pro evropský titul si s více než šestisekundovým náskokem dojela Ukrajinka Ljudmyla Luzanová. V těsném souboji o stříbro předčila Maďarka Virag Ballaová o 13 setin úřadující mistryni světa Alenu Nazdrovovou z Běloruska. Zetek na vítězku ztratila takřka devět sekund.

Další finálové disciplíny jsou na programu v sobotu. Kanoistu Fuksu čeká v 11:06 boj o medaili na kilometru, zhruba o hodinu později nastoupí do finále pětistovky čtyřkajak Jakub Špicar, Vilém Kukačka, Daniel Havel a Jan Vorel.