Obdiv pro tátu. Já bych do toho nešel, říká český reprezentant

10. června 2021 22:24 - Praha

Jeho otec je tradičně nejvytíženějším mužem všech vrcholných slalomových akcí v pražské Troji. Krom letité role šéfa organizačního výboru má Jiří Rohan v akci své svěřence v čele se synem Lukášem, který se při víkendovém Světovém poháru představí poprvé v roli olympionika.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Už je zvyklý, že na domácí trati na něj trenér nemá tolik času. „Je to komplikovanější, někdy mi vadí, když se snaží dělat hodně věcí najednou a pak nemá čas nic dělat pořádně, ale už jsem natolik zkušený, že toho spoustu zvládnu sám,“ říká Lukáš Rohan.

Svého tatínka, dvojnásobného olympijského medailistu na deblkanoi, přitom obdivuje. Zvlášť v posledním roce a půl, kdy mu do standardních organizátorských starostí přibyly restrikce kvůli koronaviru.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Planet Canoe (@planetcanoe)

„Někdy si to dělá ještě složitější, ale nemá to snadné. Já bych do toho nešel. Málo lidí docení, kolik toho pro náš sport dělá, a nevím, jestli ho někdo dokáže zastoupit,“ přemýšlí kanoista pražského USK. Ostatně jeho otec už chtěl několikrát roli hlavního organizátora šampionátů a Světových pohárů položit, ale nikdy se za něj nenašla náhrada.

Schytávají i nadávky. Pakárna, kroutí hlavou organizátoři slalomového svátku

V komunitě vodních slalomářů je navíc běžné, že se do organizace zapojují sami závodníci. „Snažím se pomoct třeba se stavěním, dřív jsem působil i v tiskovém středisku. Teď už jsem hlavně závodník, ale kdo v neděli po závodech v Troji zůstane trochu déle, uvidí, že se všichni zapojíme do úklidu. Cizinci se často diví, ale děláme to tak odmala, a styděl bych se, kdybych nepomohl,“ přiznává stříbrný medailista z loňského ME v Praze.

To skončilo nevídanou medailovou sbírkou českých slalomářů, kteří využili výhody domácího prostředí v roce, kdy byl trénink v zahraničí výrazně omezen, a pobrali celkem sedm individuálních medailí.

Lukáš Rohan na kanále ve Veltrusech.

Ivana Roháčková

„To vypadalo až blbě, jako když v biatlonu pořád vyhrávají Norové. Letos už trávili evropští slalomáři v Troji mnohem víc času, takže nečekám, že na loňský šampionát navážeme, ale nebojím se, že bychom nebyli úspěšní,“ věří Rohan.

Michal Osoba, Sport.cz, Právo

Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.