Živě

Uzbecký plavecký svaz čelí obvinění z podvodu s výsledky kvůli OH

12. července 2021 17:46 - Lausanne

Uzbecká plavecká federace čelí obvinění, že manipulovala s některými výsledky dvou mítinků, aby se její závodníci kvalifikovali na olympijské hry. Světová federace FINA oznámila na svém webu, že sportovní arbitráž CAS zamítla protest uzbecké strany proti rozhodnutí neuznat zpochybněné výsledky coby splněné účastnické limity z listopadových a zejména dubnových závodů.

 

ČSPS

V listopadu v Taškentu startovali i čeští plavci včetně Barbory Seemanové, jež tam tehdy při jedné z mála příležitostí zazávodit si v koronavirem poznamenané sezoně zaplavala české rekordy na 200 a 400 metrů volný způsob. Současná domácí jednička a mistryně Evropy už od té doby na obou tratích národní maxima vylepšila. Kristýna Horská v metropoli Uzbekistánu pro změnu vytvořila český rekord na prsařské dvoustovce, kterým zároveň splnila olympijský limit.

Podle agentury AP byly dosažené časy uzbeckých plavců zpochybněny na základě upozornění od indického účastníka dubnového mítinku Likitha Selvaraje Premy. Uzbecké pořadatele mimo jiné obvinil z nabízení úplatku a svědectví doložil záběry ze závodu a výsledkovou listinou. FINA ho nejmenovala, nicméně vyjádřila poděkování za odvahu whistleblowerům a jednání uzbecké strany označila za hanebné. Etická komise FINA se bude případem dál zabývat a posoudí, zda národnímu svazu Uzbekistánu neudělí další sankce.

Sun Jang dosáhl u CAS snížení trestu na čtyři roky, ale přijde o Tokio

ČTK

Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.