Baumrtová byla ve znakařském sprintu v rekordu 28,20 devátá

Plavkyně Simona Baumrtová na mistrovství světa v Barceloně vylepšila český rekord na 50 metrů znak na 28,20 sekundy a obsadila deváté místo. Jednadvacetiletá rodačka z Chomutova nejprve v rozplavbě vylepšila předchozí vlastní národní maximum 28,47 o devět setin, v semifinále ubrala dalších osmnáct.

Plavkyně Simona Baumrtová

Na postup do finálové osmičky potřebovala být Baumrtová ještě o patnáct setin rychlejší. Na sprinterské neolympijské trati tak nezopakovala výsledek z dvojnásobné distance, na které v úterním finále dohmátla jako šestá rovněž v českém rekordu 59,84. Na padesátce postoupila do finále s nejrychlejším časem Číňanka Fu Jüan-chuej (27,40).

"Jsem ráda, že se mi podařilo zaplavat osobák, bohužel na finále to nestačilo. Trochu mě to mrzí, čas super, zlepšila jsem se o tři desetiny oproti přihlášenému času, ale finále bylo vysoko. Patnáct setin od postupového místa je na padesátku poměrně dost," uvedla Baumrtová v tiskové zprávě. "Trochu si odpočinu a doufám, že dvoustovku se mi konečně podaří zaplavat pod 2:10," dodala.

Mezi semifinálovými soupeřkami Baumrtové chyběla spolufavorizovaná Američanka Missy Franklinová, jež se startu vzdala, aby ušetřila síly na následné finále kraulařské dvoustovky. Osmnáctiletá hvězda a majitelka čtyř zlatých olympijských medailí z Londýna pak závod vyhrála v čase 1:54,83 a získala v Barceloně po znakařské stovce a kraulařské štafetě již třetí titul. Obhájkyně prvenství Federica Pellegriniová z Itálie s ní prohrála o 31 setin.

Dvě zlaté medaile vybojovali ve čtvrtém dnu soutěží Jihoafričané. Světový rekordman Cameron van der Burgh ovládl prsařskou padesátku (26,77), Chad Le Clos byl stejně jako na olympijských hrách, kde o pět setin porazil fenomenálního Michaela Phelpse, nejrychlejší na motýlkářské dvoustovce (1:54,32).

Osmistovku vyhrál současný vládce dlouhých tratí Sun Jang z Číny. Dvaadvacetiletý dvojnásobný olympijský vítěz obhájil titul z Šanghaje, v Barceloně už vyhrál čtyřstovku.