Rubriky:

Vodní sporty

Ve snu si před finále zapomněla plavky, v reálu pak Chocové spadly brýle a byla diskvalifikována

5. srpna 2013 07:06 - Barcelona

Rčení a pořekadla o smůle by se mohla naučit nazpaměť Petra Chocová po mistrovství světa v plavání v Barceloně. Na paty se jí totiž přilepilo tolik neštěstí, že to vyústilo až v diskvalifikaci v jejím životním závodu, finále na 50 metrů prsa. Chocová nevěděla, jestli se má vztekat, něco rozmlátit nebo brečet. Každopádně se rozhodla, že v kariéře bude pokračovat.

 

Martin Sidorják

Za necelé dva týdny jí bude sedmadvacet let, ale její nedělní příběh, to byl skutečný "dáreček". V noci před životním závodem se jí totiž zdálo, že si těsně před finále zapomněla plavky. Při už skutečném rozcvičení se jí plavky roztrhly a musela je narychlo měnit. A po startu ve finále jí nateklo do brýlí. V tu chvíli Chocová věděla, že je po nadějích na cenný kov, který mohla po semifinálovém českém rekordu živit.

Traduje se o ní, že pokud ji něco nebolí, nemá formu. Na operacích s rameny byla několikrát, kvůli zkráceným šlachám na prstech a bolavém lokti nosí v noci dvě ortézy, k tomu se před šampionátem přidaly křeče. V Barceloně upadla a bolestivě si narazila kloub na prstu na ruce, navíc jí praskla žilka na noze a měla tak celý kotník od modřin. Podle tohoto kritéria měla mít v neděli životní formu.

Plavat poslepu nešlo

Jenže... "Když jsem vlítla do vody, totálně mi nateklo do brejlí. Nevím, jak se to mohlo stát, totálně mě to rozhodilo," říkala v telefonickém rozhovoru s ČTK Chocová, která do finále postoupila jako pátá v českém rekordu 30,31 sekundy. "Neviděla jsem na deset centimetrů, musela jsem si alespoň jednu brejličku vylít," vysvětlila, proč přišla o naději.

Přitom posledního půl roku si brýle dává pod plaveckou čepičku, stejně jako většina světové špičky. Říká se, že lépe drží a nenateče do nich. "Nechápu to, teď momentálně vůbec nevím, jak mám plavat. Pár metrů jsem zkusila plavat poslepu, ale opravdu to nešlo," nemohla pořád uvěřit, co se stalo.

Nejenže se Chocová vyléváním brýlí takřka skoro zastavila; rozhodčí navíc usoudili, že česká závodnice porušila pravidlo o provedení plaveckého způsobu, a diskvalifikovali ji z osmého místa. "Myslím, že to na to nebylo, ale hádat jsem se nechtěla, nemělo to smysl," uvedla Chocová. Kouč reprezentace Vlastimír Perna hovořil o dvojitém kopu na jeden záběr rukou. "To jsem si jistá, že jsem neudělala, to by mě rozhodilo," řekla plavkyně.

Končit nehodlá

Chocová hned po závodu nechtěla s nikým mluvit. Kamarádům napsala, že se ozve, až si podřeže žíly. Zbytek výpravy se ji snažil rozveselit. "Byl to světový rekord na 50 metrů prsa se zastávkou," znělo z českého tábora z legrace. "To je fakt, že takhle rychle se zastávkou to moc lidí neumí, ale mně v první chvíli do smíchu nebylo," uznala Chocová, už přece jen v lepším rozmaru.

Ví, že boj s nedělní smůlou prohrála. Chce zapomenout. "Lidi, co mě mají rádi a fandili mi, mi budou fandit dál. Prostě se to stalo," mávla rukou a ujistila, že bude v kariéře pokračovat, byť uvažovala o konci. "Nebudu končit, ještě to nějakou dobu vydržím. Určitě na zimní Evropě budu a vynahradím si tohle zklamání," řekla ke "krátkému" šampionátu v dánském Herningu, kde bude obhajovat tři medaile včetně zlata na 50 metrů prsa.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty