Živě

Plavci na MS na postup ve čtvrtek nedosáhli, Janečkovi rekord nestačil

4. prosince 2014 11:47 - Dauhá

Plavec Pavel Janeček vylepšil na mistrovství světa v krátkém bazénu skoro o čtyři sekundy český rekord v polohovém závodě na 400 metrů, ale na postup do odpoledního finále mu to nestačilo. Časem 4:09,09 minuty obsadil v Dauhá 16. místo.

 

Profimedia.cz

Jeho dosavadní maximum mělo hodnotu 4:13,02 a platilo teprve od listopadové Velké ceny Brna, na níž překonal sedm let starý čas Květoslava Svobody. Dvacetiletý Janeček zaostal za postupem o 1,62 sekundy, v rozplavbách byl nejrychlejší Japonec Kosuke Hagino (4:02,13).

"Vůbec nevím, jestli jsem to plaval já. Musím se na ten čas ještě pořádně kouknout. Trenér mi říkal, že bych to mohl zaplavat pod 4:10, a nevěřil jsem tomu. Jsem překvapený a uvidíme, kam se ještě posunu," řekl plavec z Náchoda Radiožurnálu.

Po středečním sedmém místě na polohové čtyřstovce se Barboře Závadové nepodařilo na čtvrtinové trati postoupit ani do semifinále. Časem 1:01,54 skončila 22., mezi šestnáctku nejlepších by ji posunul výkon o devět desetin lepší.

Motýlkářku Lucii Svěcenou dělila na padesátimetrovém sprintu půlsekunda od semifinále, k postupu by potřebovala alespoň o čtyři setiny pokořit vlastní český rekord 26,15. Na postup nedosáhli ani Anna Kolářová na kraulařské stovce (32.), mužská štafeta na 4x200 m volný způsob (11.) a ani smíšená štafeta na 4x50 metrů polohově.

Ruská polohová štafeta překonala světový rekord

Český mix ve složení Simona Baumrtová, Petr Bartůněk, Jan Šefl a Anna Kolářová přitom v původních výsledcích figuroval na posledním postupovém místě, ale nakonec z osmičky finalistů vypadl. Časem 1:40,77 prohrál s osmými Ukrajinci o 42 setin.

"Následná korekce špatného sepnutí elektronické časomíry u finišmana čínské štafety nás odsunula do pozice náhradníků pro finále. Přesto je deváté místo z 27 štafet velmi dobrý výsledek," vysvětlil změny výsledků trenér Vlastimír Perna.

České kvarteto vloni na mistrovství Evropy v Herningu vybojovalo bronz, který se letos proměnil ve stříbro po prokázaném dopingu Rusky Julie Jefimovové z původně vítězného týmu. Ve finále tehdy s Baumrtovou a Bartůňkem plavali Lucie Svěcená a Tomáš Plevko.

V úplně první disciplíně čtvrtečního programu padl světový rekord. Finišman ruské polohové štafety na 4x50 metrů Jevgenij Sedov dohmátl v čase 1:32,78. Dosavadní držitelé maxima Italové byli vloni na ME o 87 setin pomalejší. Jejich tehdejší čas pokořili i Francouzi, Američané a Brazilci, rekordy na této trati se ale evidují teprve rok.

ČTK

Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.