Bravo! Knapková vybojovala evropský titul, Synek má stříbro

Poznaň

Na skvělé úspěchy dosáhli čeští skifaři na mistrovství Evropy v Poznani. Ten nejcennější vybojovala Miroslava Knapková, která se stala popáté v kariéře evropskou šampiónkou. Olympijská vítězka z Londýna triumfovala na jezeře Malta díky skvělému finiši. V polovině trati byla ještě pátá, 500 metrů před cílem třetí. Nakonec však druhou Jeannine Gmelinovou ze Švýcarska porazila o téměř dvě sekundy.

Skifařka Miroslava Knapková dosáhla v Poznani už na pátý titul evropské šampiónky.

Čtyřiatřicetiletá česká reprezentantka ovládla skif na ME potřetí za sebou. "Jsem hodně ráda, podařilo se mi obhájit loňský titul. Pole holek je hodně silné a vyrovnané. Už to, že je můžu porazit, mě strašně těší," řekla Knapková Českému rozhlasu.

Důležité bylo, že se jí podařilo jet celou trať rovnoměrnou frekvencí. "Taková byla taktika. Při Světovém poháru v Bledu jsem jela hodně nízko. Teď jsme se snažili, abych jela kolem 30 šlágů za minutu, což si myslím, že jsem splnila," uvedla svěřenkyně trenéra Tomáše Kacovského, která získala medaili na všech ME od roku 2007, kdy byl šampionát obnoven.

O hattrick a celkově pátý titul usiloval i Ondřej Synek, který však stejně jako v semifinále prohrál s Damirem Martinem z Chorvatska a získal stříbrnou medaili.

Úřadující světový šampión začal podobně jako Knapková pomaleji a na prvním mezičase byl čtvrtý. Na kilometru byl již druhý, ale Martina předjet nedokázal. Chorvatský skifař naopak 500 metrů před cílem zvýšil frekvenci a suverénně si dojel pro zlato. Synek musel ještě odrážet atak nakonec třetího Nora Olafa Tufteho.

"Damir jel dnes moc rychle. Já ještě nejsem v ideální formě, v závěru jsem byl tuhý a asi i zlomený. Není to ono, co jsem jezdil poslední roky, budu muset přitlačit. Nejdůležitějším závodem však bude mistrovství světa," uvedl Synek na webu Mezinárodní veslařské federace. Světový šampionát se uskuteční až na přelomu srpna a září ve Francii.

Češi jeli ještě dvě finále

Ve finále se v Poznani představily ještě dvě české posádky. Lukáš Helešic a Jakub Podrazil obsadili ve dvojce bez kormidelníka čtvrté místo. Z vítězství se radovali favorizovaní Britové Matt Langridge a James Foad. Dvojskif David Jirka, Michal Plocek byl šestý.

V B finále se představilo celkem osm českých lodí a hned tři z nich své účinkování v Polsku zakončily vítězstvím.

Celkově sedmé místo tak obsadily Kateřina Kopecká a Martina Stillerová na dvojce bez kormidelnice, dvojskif lehkých vah Ondřej Vetešník, Jan Vetešník a čtyřka bez kormidelníka lehkých vah Michael Humpolec, Jiří Kopáč, Miroslav Vraštil ml., Jan Hájek.

Mistrovství Evropy ve veslování v Poznani:
Muži:
Skif: 1. Martin (Chor.) 6:41,65, 2. Synek (ČR) 6:46,40, 3. Tufte (Nor.) 6:46,61.
Skif leh. vah: 1. Houin (Fr.) 6:54,48, ...finále C: 2. Čabla (ČR) 7:10,64.
Dvojka bez korm.: 1. Foad, Langridge (Brit.) 6:27,89, ...4. Helešic, Podrazil (ČR) 6:33,33.
Dvojka bez korm. leh. vah: 1. Cassells, Chambers (Brit.) 6:28,58, ... finále B: 2. Kapa, Viktora (ČR) 6:47,020.
Dvojskif: 1. Hacker, Krüger (Něm.) 6:09,32, ...6. Jirka, Plocek (ČR) 6:18,90.
Dvojskif leh. vah: 1. Delayre, Azou (Fr.) 6:11,38, ...finále B: 1. O. Vetešník, J. Vetešník (ČR) 6:23,65.
Čtyřka bez korm.: 1. Británie (Reilly-O'Donnell, Sinclair, Ransley, Durant) 5:55,70, ...finále B: 5. ČR (Klang, Altman, Andrle, Paroulek) 6:02,94.
Čtyřka bez korm. leh. vah: 1. Švýcarsko (Schürch, Gyr, Tramer, Niepmann) 5:52,27, ...finále B: 1. ČR (Humpolec, Kopáč, Vraštil ml., Hájek) 6:01,61.
Párová čtyřka: 1. Rusko (Rjabcev, Sorin, Michajlevskij, Fedorovcev) 5:45,61, ...finále B: 5. ČR (Štěrbák, Kedaj, Basl, Řimák) 6:03,68.
Osma: 1. Německo (Munski, Jakschik, Reinelt, Johannesen, Braun, Drahotta, Schmidt, Ocik, korm. Sauer) 5:24,23.
Ženy:
Skif: 1. Knapková (ČR) 7:30,24, 2. Gmelinová (Švýc.) 7:32,00, 3. Kuchtová (Běl.) 7:33,16.
Skif leh. vah: 1. Walshová (Brit.) 7:37,37.
Dvojka bez korm.: 1. Gloverová, Stanningová (Brit.) 6:58,28, ...finále B: 1. Stillerová, Kopecká (ČR) 7:16,56.
Dvojskif: 1. Fularczyková, Madajová (Pol.) 6:55,58, ...finále B: 3. L. Antošová, Fleissnerová (ČR) 6:58,08.
Dvojskif leh. vah: 1. Taylorová, Copelandová (Brit.) 7:00,71, ...finále B: 5. Kocianová, A. Žabová (ČR) 7:17,39.
Párová čtyřka: 1. Německo (Thieleová, Arnoldová, Baerová, Schmidlaová) 6:18,93.
Osma: 1. Rusko (Kalinovská, Inozemcevová, Lebeděvová, Tichanová, Karabelščikovová, Fedorovová, Popovová, Savkinová, korm. Volkovová) 6:08,06.