Nezmar Chalupa vytvořil rekord

DĚČÍN

Vítězstvím skifaře Václava Chalupy v rekordním čase sezóny skončil o víkendu v Děčíně čtvrtý díl Českého poháru ve veslování na trenažéru typu Concept II. Nestartoval největší Chalupův domácí konkurent Synek.

Václav Chalupa (vpravo) při loňském souboji s Ondřejem Synkem (uprostřed) na domácím šampionátu ve veslování na trenažéru.

V Děčíně vytvořil Václav Chalupa na trati 2000 m letošní nejlepší výkon časem 5:46,2 min. a dva týdny před domácím šampionátem postrašil Ondřeje Synka. Je zřejmé, že Chalupa v sedmatřiceti letech svou kariéru nevzdává navzdory skutečnosti, že loni na mistrovství světa zůstal bez medaile.

Poslední cenný kov získal Chalupa na skifu v roce 2001. Jenže od bronzové medaile z mistrovství světa ve švýcarském Lucernu sbíral jen čtvrtá a pátá místa. Spekulovalo se, že Chalupa po olympiádě v Aténách skončí. Ve finále OH dojel pátý, ale nechal se trenérem Kruťjakovem přesvědčit k pokračování v kariéře.

Chalupa vyzývá Synka

Na skifu ovšem loni převzal vládu Ondřej Synek, který si na mistrovství světa dojel pro bronz. Chalupa zasedl do párově čtyřky. Dvěma světovými stříbry ověnčená loď ovšem s Chalupou na palubě dojela čtvrtá. Nejúspěšnější domácí veslař historie si neúspěch vyčítal, nicméně nerezignoval a v kariéře pokračuje dál. Výsledek posledního pohárové závodu v Děčíně dokazuje, že Chalupa je znovu ve vrcholné fyzické formě.

Chalupa se Synkem posunuli loni po několika vyrovnaných soubojích český trenažérový rekord až na čas světové úrovně 5:44,5 min. Dosáhl ho Ondřej Synek. V nové sezóně však zatím vládne Chalupa. Při mistrovství republiky v Neratovicích se 28. ledna očekává další mimořádný souboj Chalupy se Synkem.

Nejlepších časů v probíhajícím ročníku dosáhly mezi ženami Miroslava Knapková a Klára Janáková, která vyhrála kategorii lehkých vah. Mezi "lehkovážnými" muži byl nejlepší Michal Vabroušek, který zaostal dvě vteřiny za svým standardem minulých sezón.

Muži:
1. Chalupa 5:46,3 min., 2. Schindler 5:55,7, 3. Makovička (všichni Dukla Praha) 5:57,9.
Muži - lehká váha:
1. Vabroušek (Dukla) 6:18,9, 2. Lůžek (Slavia Praha) 6:23,3, 3. Kopáč (Dukla) 6:24,4.
Ženy:
1. Knapková (Slavia Praha) 6:46,4, 2. Žižková (Olomouc) 6:54,6, 3. Antošová (Slavia Děčín) 6:59,5.
Ženy - lehká váha:
1. Janáková (Ústí nad Labem) 7:26,4, 2. Pazderková (Pardubice) 7:34,0, 3. Voronová (Slavia Děčín) 7:39,0.
Junioři:
1. Kaplan (ČVK Praha) 6:12,5, 2. Špaček (Neratovice) 6:21,3, 3. Došlík (Olomouc) 6:23,6.
Juniorky:
1. Vyhnálková (Olomouc) 7:17,4, 2. Vašková (Blesk) 7:21,6, 3. Kociánová (Neratovice) 7:24,3.