Kajakářka Hilgertová vyhrála závod SP v Aténách

ATÉNY

Kajakářka Štěpánka Hilgertová vyhrála zahajovací závod Světového poháru na olympijské dráze v Aténách. Osmatřicetiletou slalomářku doprovodila na stupně vítězů i další česká reprezentantka Irena Pavelková, mezi ně se vklínila pouze Slovenka Gabriela Stacherová. Medailové umístění vybojovali také deblkanoisté Marek Jiras s Tomášem Mádrem, kteří skončili třetí.

Štěpánka Hilgertová

Hilgertová se k vítězství vyšvihla až díky vynikající druhé jízdě. V té první se dvojnásobná olympijská vítězka, jež si vybojovala reprezentační dres až dvěma výhrami v závěrečných nominačních závodech v Praze-Troji, dotkla dvou branek a byla průběžně šestá. Ve finále ale zajela čistou jízdu v absolutně nejrychlejším času dne a pět zbývajících soupeřek na její pozici už útočilo marně.

Stacherovou porazila o 12 setin sekundy. Pavelková se k bronzu posunula z pátého místa, zatímco z medailových pozic vypadly německá vítězka kvalifikace i semifinále Jennifer Bongardtová, olympijská vítězka Elena Kaliská ze Slovenska i zbývající česká kajakářka na startu Marie Řihošková, jež se propadla ze třetí na osmou pozici.

Rozhodující jízdy zamíchaly se semifinálovým pořadím i v kategorii C2, kde zase neudrželi nejvýhodnější pozici Jiras s Mádrem. Jednak ztratili jedenáctisetinový náskok na francouzské bratry Liquetovy, ale především neodolali drtivému finiši olympijských vítězů Pavla a Petra Hochschornerových, kteří po prvním kole ztráceli půldruhé sekundy. Slovenští bratři jako jediní stlačili čas pod 100 sekund a stejně jako při olympiádě si dojeli pro prvenství.

Také po semifinále kajakářů byla ve vedení česká loď, ale Tomáš Kobes v druhé jízdě inkasoval padesátisekundovou penalizaci za minutí branky a skončil desátý. Chybný průjezd brankami znamenající konec všech nadějí postihl už v semifinále Lukáše Kubričana a Ondřeje Raaba. Vítězství slavil Ital Daniele Molmenti.

Pouze v závodě kanoistů se už po první jízdě seřadili medailisté tak, jak nakonec závod skončil. Olympijský vítěz Michal Martikán ze Slovenska si vybudoval bezpečný náskok, byť stříbrný Australan Robin Bell nakonec mohl litovat jednoho dotyku branky. Do finále se probojoval z českého tria jen nakonec pátý Tomáš Indruch. Jan Mašek skončil dvanáctý, Stanislav Ježek vinou čtyř trestných sekund devatenáctý, ačkoli by časem hravě postoupil.

Výsledky - muži:
K1: 1. Molmenti (It.) 184,51 (0 tr. sekund), 2. Pfannmöller 185,50 (2), 3. Grimm (oba Něm.) 186,12 (0), ...10. T. Kobes 235,03 (50), v semifinále 37. Kubričan 195,68 (100), 40. Raab (všichni ČR) 211,13 (108).
C1: 1. Martikán (SR) 184,34 (0), 2. Bell (Austr.) 185,28 (2), 3. Benzien (Něm.) 187,79 (0), ...5. Indruch 193,23 (0), v semifinále 12. Mašek 99,39 (0), 19. Ježek (všichni ČR) 101,54 (4).
C2: 1. Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner (SR) 202,06 (2), 2. C. Luquet, P. Luquet (Fr.) 205,09 (0), 3. Jiras, Máder 206,37 (2), ...8. Hradílek, Sehnal 211,30 (2), 9. Přinda, Vladař (všichni ČR) 213,29 (4).
Výsledky - ženy:
K1: 1. Hilgertová (ČR) 207,57 (4), 2. Stacherová (SR) 207,69 (2), 3. Pavelková 208,55 (2), ...8. Řihošková (obě ČR) 216,05 (2).