Živě

Plavce Čecha čekají dvě cesty přes La Manche

25. července 2006 13:07 - CAPEL LA FERNE

Dvacetiletého plavce Univerzity Brno Davida Čecha z Opavy čeká zhruba za dva týdny náročný a ojedinělý výkon. Pokusí se jako vůbec první z českých sportovců přeplavat kanál La Manche z Anglie do Francie a zpět. Tento úctyhodný výkon se přitom podařilo uskutečnit pouze asi patnácti plavcům z různých koutů světa.

 

sport.cz

Úžinu širokou 33 km přeplaval David Čech jedním směrem již před dvěma lety. Tehdy jako osmnáctiletý borec byl zároveň nejmladším českým plavcem, který přeplavbu uskutečnil. Navíc v novém českém rekordu, který měl hodnotu 9 hodin 45 minut.

"Už tenkrát, po doplavání k francouzským břehům, jsem cítil dostatek sil na cestu zpátky. Jakmile jsem v listopadu téhož roku převzal na radnici v Doveru certifikát o úspěšné přeplavbě, zaplatil jsem pilotovi Regu Brickellovi z Channel Swimming Association zálohu na rok 2006," vzpomíná David Čech.

Jeho přípravu změnila medúza

Již celý týden v místě startu letošního pokusu trénuje. Partnerem se mu v přípravě stal sedmnáctiletý plavec z Českých Budějovic Filip Pytel, který se pokusí kanál La Manche přeplavat v příštím roce. Příprava Davida Čecha však začala mnohem dříve. Před třemi týdny strávil osm dní na ostrově Mali Lošinj v Chorvatsku, kde naplaval 130 km. Nepříjemné setkání s medúzou a zranění na pravém rameni jej ale přinutilo dokončit přípravu v ostravském bazénu, kde mu tamní vedení vytvořilo velmi dobré podmínky.

"Naplaval jsem dalších 100 km. Poslední čtyři dny před odjezdem jsem jen lehce vyplavával, posiloval, běhal a podstoupil masáž," vrací se k přípravám sympatický sportovec. Vzhledem k absenci na několika závodech mu v Českém poháru v dálkovém plavání patří druhé místo. Veškerou pozornost a síly směřují k přeplavání kanálu tam a zpět. "Nejde mi o rekord. Vím, jak může být kanál vzhledem ke studeným mořským proudům zrádný. Mám jediný cíl - doplavat zpět do Anglie, na Shakespeare beach," říká plavec.

Svěřence trenéra Jiřího Povolného doprovázejí na cestě za uskutečněním jeho dalšího sportovního snu (vedle obětavého otce) také další sponzoři - Magistrát města Opava, Moravskoslezský kraj, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a se sháněním finančních prostředků pomohl též děkan Stavební fakulty VUT Brno, kde David již druhým rokem studuje.

Sport.cz

EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.