Živě

Pechanová má z ME v dálkovém plavání bronz na pět kilometrů

26. července 2006 11:57 - BUDAPEŠŤ

Jana Pechanová potvrdila roli jedné z favoritek a obsadila třetí místo na mistrovství Evropy v plavání v Maďarsku na pětikilometrové trati. Ve vodách Balatonu se o třetí místo podělila s mistryní světa Larisou Ilčenkovou z Ruska. Nejrychlejší ve středu byla další ruská dálková plavkyně Jekatěrina Selivěrstovová, druhou pozici obsadila Francouzka Cathy Dietrichová.

Přitom vážně hrozilo, že pětadvacetiletá plavkyně brněnské Komety vůbec do Maďarska neodjede. Při závěrečném soustředění reprezentace v Praze v Podolí se totiž Pechanové zablokovala záda a jen díky akupunktuře se dala do pořádku. I proto žádné velké ambice neměla. Na Balatonu ji čeká ve čtvrtek ještě závod na dvojnásobné trati, která se za dva roky poprvé poplave také na olympijských hrách v Pekingu.

"Nakonec jsem hrozně ráda, že mám medaili, i kvůli těm zádům, i když zpočátku jsem byla hodně naštvaná," nechala se v cíli slyšet Pechanová. Pro českou reprezentantku byl totiž závod až do poslední pětistovky snadný, ale pak se rozpoutala v hromadném chumlu doslova bitva. "Pěkně mě zkopaly. Byla jsem z toho hodně rozmrzelá, mohlo to být lepší," dodala.

Pechanová kombinuje dálkové plavání s bazénovým a příští týden se postaví v Budapešti také na start závodů na 400 a 800 metrů volný způsob. Svým dnešním bronzem navázala na medaili stejné hodnoty z mistrovství Evropy v roce 2000 v Helsinkách na totožné trati.

Ve své sbírce má také dvě stříbrné medaile z mistrovství světa v letech 2003 z Barcelony a 2004 z Dubaje. Z ME ve Valencii 2000 si přivezla rovněž stříbro (400 m v. zp.) a bronz (800 m v. zp.) ze soutěží v krátkém bazénu.

Výsledky:
Ženy - 5 km:
1. Selivěrstovová (Rus.) 1:01:50,8, 2. Dietrichová (Fr.) -1,5, 3. Pechanová (ČR) a Ilčenková (Rus.) obě -1,6, 5. Kamrauová-Coresteinová (Něm.) -1,7, 6. Grimaldiová (It.) -3,1.

ČTK

EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.