Český rekord na jeden nádech. Seemanová si hned dvakrát spravila chuť

Kodaň

Dvakrát během jednoho dne se v neděli podařilo posunout Barboře Seemanové hranici českého rekordu na kraulařské padesátce. Při posledním individuálním startu na mistrovství světa v krátkém bazénu v Kodani dohmátla česká reprezentantka v rozplavbě v čase 24,89 sekundy a ve večerním semifinále posunula národní maximum na 24,57.

Plavkyně Barbora Seemanová

Barbora Seemanová po semifinále na 50 m volný způsob. Podruhé během dne vylepšila český rekord

Seemanová na ME po prvním českém rekordu a postupu do semifinále kraulařské padesátky.

Dopoledne Seemanovou nový český rekord a osobní maximum vylepšené o šestnáct setin řadil po rozplavbách na osmnáctou příčku, díky národní redukci (mohou postoupit jen dvě závodnice stejné národnosti) se ale talentovaná Češka mohla začít spokojeně usmívat nad jistotou semifinále.

„Jsem šťastná, že se semifinále při posledním startu povedlo. Konečně jsem se cítila super, vnímala jsem sílu záběru, jen tak jsem se ve vodě neplácala. Povedla se mi i obrátka, prostě takové ty základní věci na padesátce," líčila po závodu, v kterém se během svého rekordního sprintu stačila jen jednou nadechnout - po obrátce v polovině druhého bazénu.

Do večerního semifinále pak šla zdravě naštvaná a svůj vnitřní stav přetavila do dalšího vylepšení českého maxima, byť jí na 12. příčce postup do finále unikl. „Šla jsem rozbít bazén a vydat ze sebe všechno co šlo. To se podařilo a jsem super ráda," vyprávěla šťastně. „Šampionát ale hodnotím průměrně," dodala.

Naděje českého plavání v průběhu ME usilovala o postup marně v závodu na sto metrů, v němž skončila sedmadvacátá, na dvoustovce pak byla dvanáctá - čtyři místa za finálovou osmičkou. „Letošní sezóna byla hodně dlouhá. Juniorské mistrovství světa i Evropy, seniorská Evropa. Jsem ráda, že jsem si místo v Kodani vybojovala a mohla tady nasbírat zkušenosti. Teď už se ale těším na Vánoce," dodala s úsměvem drobná brunetka.

Frantovi padesátka nevyšla

Seemanová byla jedinou českou závodnicí, která v neděli večer zasáhla do finálního programu ME, z ranního bloku se žádný další postup nezrodil. Spolu se Simonou Baumrtovou, Lucií Svěcenou a Kristýnou Horskou Seemanová absolvovala rozplavbu polohové štafety na 4x50 metrů, v níž české kvarteto obsadilo 11. pozici. Polohová štafeta mužů ve složení Tomáš Franta, Filip Chrápavý, Petr Bartůněk a Josef Moser skončila 19.

Postup nepřinesly ani další individuální starty: na kraulařské padesátce byla Kristýna Štemberová 47. a Barbora Janíčková 49., nadějný znakař Franta obsadil na padesátce až 33. místo a Chrápavý 39. pozici v závodu na 200 m motýlek. Pro další osobní rekord - čtvrtý při pátém individuálním startu - si doplavala Kristýna Horská, v rozplavbě závodu na 200 prsa obsadila 27. příčku časem 2:27,42 min.