Turnaj hokejistek zahájila výhra Finek nad Němkami

Hokejistky Finska zahájily olympijský turnaj v Turíně výhrou nad Německem 3:0. Bronzové medailistky z Nagana z roku 1998 si zajistily v úvodní třetině dvoubrankový náskok díky gólům Pehkonenové, Pelttariové a v závěrečné třetině dovršila výsledek Pälviläová. Brankářka Hassinenová neinkasovala a připsala si čisté konto. V utkání se představila česká čárová rozhodčí Klára Quagliatto.

Bez potíží si poradily v druhém utkání základní skupiny B Američanky se Švýcarskem (6:0). V první a druhé třetině vstřelily olympijské vítězky z Nagana a finalistky z minulé olympiády v Salt Lake City po jednom gólu, přičemž v 33. minutě skórovala Tricia Dunn Luomaová v oslabení tří proti pěti. V závěrečné části zvýraznily favoritky výhru čtyřmi brankami. Duel řídila jako hlavní česká rozhodčí Kateřina Ivičičová.

Úspěšně vstoupily do turnaje ve skupině A i další kandidátky na postup do semifinále Švédky. Obhájkyně třetího místa zdolaly Rusko 3:1. Seveřanky vstřelily všechny tři branky v přesilových hrách, v nichž skórovaly v druhé části Nanna Janssonová, Katarina Timglasová a v úvodu závěrečné třetiny Maria Roothová. Za Rusko se trefila ve 40. minutě Světlana Trefilovová.

Skupina A:
Švédsko - Rusko 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
Branky: 24. Janssonová, 26. Timglasová, 41. Roothová - 40. Trefilovová. Rozhodčí: Normandová (Kan.) - Kieferová (Něm.), Piacentiniová (USA). Vyloučení: 7:7. Využití: 3:0. Diváci: 6500.
Kanada - Itálie 16:0 (5:0, 4:0, 7:0)
Branky: 2., 2. a 7. Ouelletteová, 5., 39. a 40. Wickenheiserová, 12. a 50. Pounderová, 42. a 57. Appsová, 21. Vaillancourtová, 23, MacLeodová, 48. Botterillová, 49. Heffordová, 53. Goyetteová, 58. Weatherstonová. Rozhodčí: Howardová (USA) - Mättiläová (Fin.), Robbenová (Niz.). Vyloučení: 4:5. Využití: 3:0. Diváci: 8399.
Skupina B:
Finsko - Německo 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)
Branky: 9. Pehkonenová, 18. Pelttariová, 44. Pälviläová. Rozhodčí: Ustinovová (Rus.) - Quagliatto (ČR), Bonifaceová (Fr.). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 3200.
USA - Švýcarsko 6:0 (1:0, 1:0, 4:0)
Branky: 48. a 53. Wendellová, 3. Kingová, 33. Luomaová, 51. Darwitzová, 59. Potterová. Rozhodčí: Ivičičová (ČR) - Konstantinovová (Rus.), Robichaudová (Kan.). Vyloučení: 9:7. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 2900.