Janda na středním můstku neuspěl, skončil až třináctý

Olympijská mise Jakuba Jandy nezačala šťastně. Lídrovi Světového poháru závod na středním můstku nevyšel vůbec podle představ a nakonec obsadil až třinácté místo. Z vítězství se radoval Nor Lars Bystöl, jenž pozlatil své šesté místo po prvním kole. To překvapivě vyhrál Rus Dmitrij Vasiljev, který však svůj let nedokázal zopakovat.

Janda, jenž byl před olympiádou považován za jednoho z kandidátů na medaile, předvedl v prvním kole pokus dlouhý 99 metrů. Ve druhém si o metr polepšil a posunul se z 18. místa na konečnou třináctou příčku.

"Co k tomu mám říct... Podělal jsem to," kál se po skončení závodu Janda. "Chtěl jsem moc závodit a přehnal jsem to. Narval jsem se moc dopředu mezi lyže a srazil jsem si tak o výšku. Neletělo mi to," líčil český skokan.

Druhý český reprezentant ve finále Jan Matura skočil 97,5 a 93,5 metru a obsadil 21. místo. "Chtěl jsem být kolem dvacátého místa, což by bylo výborné. Takže jsem spokojený. Skoky byly pěkné, snad se líbily i sportovním fanouškům," liboval si Matura.

"Pro závod na velkém můstku by mi to mělo pomoct i psychicky. Tam bych mohl být ještě lepší. Uvidíme, jaké budou podmínky, ale pokud předvedu solidní skoky jako tady, tak by to mohlo dobře dopadnout," přál si Matura s tím, že musí ještě zapracovat na přesnosti odrazu i letové fázi.

Roli favorita nenaplnil ani Janne Ahonen. Finský skokan, jenž se na Turné čtyř můstků podělil s Jandou o celkové prvenství, figuroval po prvním kole na druhé příčce. Finálový skok se mu ale nepovedl a klesl na šesté místo. Druhý pokus pokazil i Rakušan Thomas Morgenster a Rus Dmitrij Vasilijev, který po prvním kole překvapivě vedl, ale nakonec se musel spokojit s desátou příčkou.

Ammann mohl na obhajobu zapomenout

Bystölovi můstky v Pragelatu sedí, což naznačil už v sobotní kvalifikaci. V ní předvedl nejdelší pokus, z prvního místa výsledkové listiny byl ale později diskvalifikován kvůli nepovolené reklamě na kombinéze. Účast v závodě měl Nor zajištěnu na základě umístění v pořadí Světového poháru.

Další čeští reprezentanti Jan Mazoch a Borek Sedlák se do postupové třicítky úvodního olympijského závodu skokanů nevešli. Mazoch obsadil 36. příčku, Sedlák skončil o dvě místa za ním.

Neuspěl ani obhájce titulu Simon Ammann. Švýcar, který v sobotu při tréninku před kvalifikací ošklivě upadl, dnes předvedl stejný pokus jako Sedlák a podělil se s ním o 38. místo. V prvním kole ztroskotal i úřadující mistr světa Rok Benkovič ze Slovinska, který po zkaženém pokusu skončil předposlední.

Sedlák nedokázal zopakovat vydařený výkon z kvalifikace a skok 92,5 metru na finále nestačil. "Asi to bylo v hlavě. Hodně jsem se chtěl ukázat a to mě srazilo. Byla to nováčkovská daň," řekl novinářům Sedlák, který se ke své olympijské premiéře dostal až jako náhradník po zranění Antonína Hájka. Sedlák po odrazu chyboval a ztratil výšku. "Hrozně jsem chtěl letět a místo toho jsem pak jenom padal," řekl Sedlák.

Spokojený nebyl ani Mazoch. Vnuk olympijského vítěze Jiřího Rašky skočil jen o půl metru dále než Sedlák. "Asi jsem udělal chybu na hraně. Vasja (trenér Bajc) ve zpomaleném záznamu ukazoval, že mi to podjelo a ztratil jsem nad bubnem rychlost. Jakmile se setmí, tak mám problém s orientací," řekl Mazoch.