Rakouští bratři Lingerové vyhráli soutěž sáňkařských dvojic

CESANA

Olympijskými vítězi v soutěži dvojic na saních se na trati v Cesaně stali rakouští bratři Andreas a Wolfgang Lingerové. Čeští sourozenci Lukáš a Antonín Brožové obsadili při své premiéře pod pěti kruhy šestnáctou příčku.

Bratři Lingerové, kteří vedli po první jízdě, dnes vyhráli první závod v sezoně s náskokem 310 tisícin sekundy před německými mistry světa Andrem Florschützem a Torstenem Wustlichem. Bronz v závěrečné sáňkařské disciplíně na hrách získali domácí Gerhard Plankensteiner a Oswald Haselrieder, kteří se posunuli na stupně vítězů z pátého místa.

Vítězství je zadostiučiněním především pro mladšího Lingera, třiadvacetiletého Wolfganga, jenž si před rokem v tréninku před prvním závodem v Cesaně zlomil levý kotník a lýtkovou kost. Závod se potom stejně nejel.

Po úvodním kole útočili Rakušané dokonce na dvojnásobný triumf, ale bratranci Tobias a Markus Schieglové druhou jízdu pokazili a klesli z druhého na čtvrté místo. Ještě hůř dopadli obhájci zlatých medailí ze Salt Lake City a vítězové Světového poháru Patric Leitner a Alexander Resch, kteří obsadili až šestou příčku.

Havarovaly tři páry

Dvacetiletý Lukáš a o dva roky mladší Antonín Brožové, které trénuje jejich otec, zaostali v součtu obou jízd o 3,615 sekundy za vítěznými Rakušany. Klasifikováno bylo osmnáct párů včetně Slováků Lubomíra Micka a Waltra Marxe, kteří obsadili třináctou pozici.

Na nové dráze v Cesaně dnes havarovaly v prvním kole tři páry. Nedojeli například ani Mark Grimmette a Brian Martin ze Spojených států, kteří před čtyřmi lety získali stříbro.

Hodně nebezpečně vypadala nehoda poslední posádky na startu Oleg Žerebeckij, Roman Jazvinskij z Ukrajiny, kteří vypadli ze saní těsně před cílem a na rozdíl od předchozích havárií u nich museli zasahovat záchranáři. Zraněný pilot musel do nemocnice se zraněním krku a kolena, podle agentury Reuters však není jeho situace vážná.

Výsledky:
1. A. Linger, W. Linger (Rak.) 1:34,497 (47,028+47,469), 2. Florschütz, Wustlich (Něm.) 1:34,807 (47,141+47,666), 3. Plankensteiner, Haselrieder (It.) 1:34,930 (47,236+47,694), 4. T. Schiegl, M. Schiegl (Rak.) 1:34,951 (47,108+47,843), 5. Oberstolz, Gruber (It.) 1:34,956 (47,620+47,336), 6. Leitner, Resch (Něm.) 1:34,960 (47,198+47,762), 7. A. Sics, J. Sics (Lot.) 1:35,114 (47,353+47,761), 8. Griffal, Joye (USA) 1:35,410 (47,722 +47,688), 9. Ch. Moffat, M. Moffat 1:35,410 (47,715+47,826), 10. Albrecht, Pothier (všichni Kan.) 1:35,561 (47,478+48,083), ...16. L. Brož, A. Brož (ČR) 1:38,112 (49,415+48,697).