Kovalčuk zařídil čtyřmi góly vítězství Ruska nad Lotyšskem 9:2

TURÍN

Čtyřgólové představení kanonýra Ilji Kovalčuka zajistilo hokejistům Ruska snadnou výhrou nad Lotyšskem 9:2 v nedělním utkání na olympijských hrách v Turíně. Rusko si tak udrželo naději na vítězství ve skupině B, Lotyšku naopak zůstala už jen teoretická šance na posun do čtvrtfinále na úkor USA. Rusové, Slováci a Švédové už mají postup jistý.

Kovalčuk načal svůj střelecký den v 8. minutě, kdy vyjel zpoza branky a překvapil Irbeho. Pro hvězdu Atlanty to byl první střelecký zápis v Turíně. Vzápětí po Charitonově ideální přihrávce zvýšil do odkryté branky v přesilovce pěti proti třem Sušinskij. Za 40 sekund v oslabení zakončil úspěšně svůj kontr Cipruss a jako první na turnaji překonal Nabokova, jenž si připsal čistá konto proti Švédsku i Kazachstánu.

Rusko, v sestavě s útočníkem Taratuchinem, který nahradil v týmu zraněného Frolova, ale mělo zápas plně ve své moci. Dacjuk po drzém průniku ještě v úvodní části připravil druhou trefu pro Kovalčuka, který v 24. minutě dovršil hattrick. Předtím ještě Gončar zamířil do horní tyčky.

Irbeho vyhnal z branky v 26. minutě Kozlov a brankář Masalskis, jehož práva patří Karlovým Varů, kapituloval prvně v 36. minutě, kdy opět skóroval Kovalčuk. Debakl Lotyšska dokonali Jašin, Malkin a Ovečkin. Sokolov, který do závěrečné části nahradil Nabokova, také inkasoval, když se v 59. minutě trefil Mikelis Redlihs.

"Chtěli jsme zabrat od začátku, protože jsme si mysleli, že už zápas s Kazachstánem bude lehký, ale nebyl. Ale myslím si, že jsme ani dnes nepředvedli náš úplně nejlepší výkon," řekl po utkání Kovalčuk. Za nejsnadnější považoval svou druhou trefu v utkání po Dacjukově skvělé individuální práci. "Pavel mi opravdu výborně přihrál," dodal střelec.

Výsledek - skupina B:
Rusko - Lotyšsko 9:2 (3:1, 3:0, 3:1)
Branky a nahrávky: 8. Kovalčuk (Kovaljov, D. Markov), 10. Sušinskij (Charitonov, Gončar), 13. Kovalčuk (Dacjuk), 24. Kovalčuk (Kovaljov, Dacjuk), 26. Kozlov (Jašin), 36. Kovalčuk (Dacjuk), 42. Jašin (Kozlov, Žukov), 48. Malkin (Sušinskij, Višněvskij), 57. Ovečkin (Kozlov, Jašin) - 10. Cipruss, 59. M. Redlihs (Berzinš). Rozhodčí: LaRue (USA) - Blümel (ČR), Finselius (Fin.). Vyloučení: 8:9. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 4310.
Rusko: Nabokov (41. Sokolov) - A. Markov, D. Markov, Tjutin, Volčenkov, Kasparaitis, Gončar, Višněvskij, Žukov - Kovaljov, Dacjuk, Kovalčuk - Afinogenov, Jašin, Ovečkin - Sušinskij, Malkin, Charitonov - Koroljuk, Kozlov, Taratuchin. Trenér: Vladimir Krikunov.
Lotyšsko: Irbe (28. Masalskis) - Rekis, Skrastinš, Ozolinš, Tribuncovs, Lavinš, K. Redlihs, Saviels, Pujacs - Pantěljejevs, Cipruss, Cipulis - Tambijevs, Niživijs, Semjonovs - Ankipans, Mamonovs, Vasiljevs - Ziedinš, Berzinš, M. Redlihs. Trenér: Leonids Beresněvs.