Kanadští hokejisté zlato na OH neobhájí, vypadli s Ruskem

TURÍN

Kanadští hokejisté zlaté olympijské medaile v Turíně neobhájí. Ve čtvrtfinále ve středu podlehli 0:2 Rusku, které dlouho rovnocenný boj zlomilo dvěma góly v závěrečné třetině. O účast ve finále se Rusové v pátek od 21 hodin utkají s Finskem.

Od začátku 90. let, kdy NHL naplno otevřela své brány hráčům z Evropy, se žádnému hokejovému týmu nepovedlo zopakovat olympijský triumf. Nezvládla to ani Kanada, ačkoliv jí experti i sázkové kanceláře věřili před turnajem ze všech nejvíc.

Výběr kolébky hokeje v Turíně zaostal za očekáváním, ve třech ze šesti zápasů neskóroval, postupně prohrál 0:2 se Švýcarskem, Finskem a dnes i s Ruskem. Za Jágrem druhý nejlepší střelec NHL Gagne se na turnaji trefil jen do sítě slabého Německa, dnes se navíc už v první třetině zranil po střetu s Kasparaitisem.

Možná i proto bylo šancí v souboji dvou možná největších rivalů světového hokeje poskrovnu. Rušno začalo být až ve třetí třetině. Postaral se o to Ovečkin. Jeden z nejlepších nováčků zámořské ligy nejdřív riskantním pádem pod nohy zbavil Kanadu puku v jejím obranném pásmu a stihl se zvednout včas, aby napálil do sítě Kozlovovu přihrávku zpoza branky.

Nabokov napodobil výkon Chabibulina

Kanaďané vytušili, že se jejich konec přiblížil a sevřeli soupeře do omračujícího tlaku, jaký umějí vyvinout snad jen oni. Nabokov ale napodobil heroický výkon svého předchůdce ze Salt Lake City Chabibulina a nepustil za svá záda nic. Po jednom ze závarů se před ním strhla bitka, Malkin dostal trest do konce utkání a kouč Pat Quinn sáhl ke hře bez brankáře.

Tu ale po půl minutě skončil hrubou chybou Pronger, který nahrávkou trefil jen Kovaljova a gól mu odepřel pouze za cenu faulu. Brodeur se vrátil mezi tyče, ale Kovaljov se za deset sekund prosadil i proti němu. Generální manažer Rusů Pavel Bure v hledišti radostí vyskočil ze své sedačky, jeho kanadský protějšek Wayne Gretzky si znechuceně odplivl.

Poprvé od her v Innsbrucku 1976 tak v elitním kvartetu budou chybět oba zámořské týmy. Kanadu potkal podobný osud poprvé od roku 1980, kdy v Lake Placid skončila šestá. Teď si ještě o jednu příčku pohorší.

Rusko - Kanada 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 42. Ovečkin (Kozlov), 60. Kovaljov (A. Markov). Rozhodčí: Larue - Sericolo (oba USA), Karlsson (Švéd.). Vyloučení: 8:9, navíc Malkin (Rus.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:0. Diváci: 4130.
Rusko: Nabokov - A. Markov, D. Markov, Tjutin, Volčenkov, Kasparaitis, Gončar, Višněvskij, Žukov - Kovaljov, Dacjuk, Kovalčuk - Kozlov, Jašin, Ovečkin - Sušinskij, Malkin, Charitonov - Afinogenov, Koroljuk, Taratuchin. Trenér: Vladimir Krikunov.
Kanada: Brodeur - Foote, Redden, Bouwmeester, Pronger, Blake, Regehr, McCabe - Iginla, Sakic, Gagne - Heatley, Richards, Draper - Bertuzzi, Thornton, Nash - St. Louis, Lecavalier, Smyth - Doan. Trenér: Pat Quinn.