Korejec An Hjon-so je po třetím zlatu nejlepším sportovcem ZOH

TURÍN

Korejský rychlobruslař na krátké dráze An Hjon-so se stal s třemi zlatými a jednou bronzovou medailí nejúspěšnějším sportovcem olympijských her v Turíně. V sobotu sice na pětisetmetrové trati podlehl Američanovi Apolu Antonu Ohnovi a dojel třetí, následně však se štafetou triumfoval v závodu na 5000 metrů.

Ohno vedl na pětistovce od startu, na němž měl nejvýhodnější pozici ve vnitřní dráze. Start se musel dvakrát opakovat a při třetím pokusu se Ohno těsně před výstřelem pohnul, rozhodčí však už tentokrát závodníky nezastavili.

Ohno první místo bez velkých potíží udržel, zatímco jeho korejský soupeř se musel propracovávat vpřed z posledního místa. Ve finiši dosáhl An Hjon-so alespoň na bronz, Kanaďana Erika Bedarda porazil díky výpadu do cíle o pouhé čtyři tisíciny sekundy.

Ženský kilometr vyhrála Korejka Čin Sun-ju, která tak po triumfech na patnáctistovce a ve štafetě rovněž získala v Turíně třetí zlato. Čínsko-korejské finále rozhodlo zrychlení vítězky v posledním okruhu a její tradiční předjetí soupeřek vnějším obloukem. Kateřina Novotná, která vypadla v rozjížďce, obsadila konečné třinácté místo.

Muži - 500 m:
1. Ohno (USA) 41,935, 2. Tremblay (Kan.) 42,002, 3. An Hjon- so (Kor.) 42,089, 4. Bedard (Kan.) 42,093, 5. Eley (Brit.) 42,497.
Štafeta na 5000 m:
1. Korea (So Ho-čin, An Hjon-so, I Ho-sok, Song Suk-u) 6:43,376, 2. Kanada (Tremblay, Bedard, Hamelin, Turcotte) 6:43,707, 3. USA (Izykowski, Ohno, Smith, Kepka) 6:47,990, 4. Itálie 6:48,597, 5. Čína 6:53,989.
Ženy - 1000 m:
1. Čin Sun-ju (Kor.) 1:32,859, 2. Wang Meng 1:33,079, 3. Jang Jang A (obě Čína) 1:33,937, finále B: 4. Vicentová 1:34,099, 5. Overlandová (obě Kan.) 1:34,191, ...13. Novotná (ČR) - vyřazena v rozjížďce.