Rubriky:

Sport+

GLOSA: Eliáš a Síň slávy? Pochopitelně! Pan Newark do hvězdného pantheonu patří

29. června 2020 20:34 - Praha

Dominik Hašek se stal prvním českým hokejistou uvedeným do Hokejové Síně slávy (HHOF) v roce 2014, loni v Torontu ocenili průkopnickou roli Václava Nedomanského a v příštích letech na sto procent dojde i na nejproduktivnějšího Evropana dějin NHL Jaromíra Jágra. Ten ale ve 48 letech stále pokračuje v profesionální kariéře, takže si ještě počká.

 

Profimedia.cz

Mezitím by se však pantheon hokejových hvězd mohl rozšířit o další české jméno. Patrik Eliáš totiž do Síně slávy jednoznačně patří!

Když minulý týden 'výboři' HHOF oznámili letošní pětici nových členů, jméno nejlepšího útočníka v dějinách New Jersey Devils v ní chybělo. Přednost dostal slovenský univerzál Marián Hossa, jehož kariérní výčet je obdivuhodný. Přes 1300 odehraných zápasů, 525 gólů, 1134 bodů. A tři Stanley Cupy s Chicagem navrch.

V tomto porovnání jsou Eliášova čísla skromnější. 1240 utkání, 408 gólů, 1025 bodů, dva Stanley Cupy. "Hrál jsem dlouho, tak se to nějak nasčítalo," říkával občas.

Do hokejové Síně slávy přibudou Hossa či Iginla. Na Eliáše se znovu nedostalo

Do zámoří Eliáš neodcházel s aureolou budoucí superstar jako Jágr, musel na farmu a pár let trvalo, než se mu dostalo ocenění.

"Od první chvíle jsem na něm ale viděl, že je to příkladný hráč pro náš klub," tvrdil náročný generální manažer Lou Lamoriello, který úspěch Devils založil na úporné defenzívě.

Patrik Eliš z New Jersey v utkání NHL před brankou Montrealu.

Profimedia.cz

Vždyť první čtyři dresy klubových hvězd, jež byly slavnostně vytaženy pod strop arény Devils, patřily třem bekům (Ken Daneyko, Scott Stevens, Scott Niedermayer) a gólmanovi (Martin Brodeur).

Eliáš ale rozbil představu o tom, že v New Jersey skvělí útočníci z principu nejsou. Ve své nejproduktivnější sezoně 2000-01, kdy se ocitl i v prvním All-Star týmu, se vyšplhal na třetí místo statistik s 96 body. Tento výkon je pořád tím nejlepším v dějinách klubu. I Taylor Hall v sezoně 2017-18, kdy získal Hart Trophy, se k němu jen přiblížil.

Od stávky ke Stanley Cupu. Eliáš popisuje životní góly i legendární zadovku

V ofenzivnějších týmech by Eliáš nejspíš zářil mnohem víc. Když už měl ale nakročeno do konkurenčních Rangers, Lamoriellovi došlo, že je český forvard pro klub nepostradatelný a rychle se s ním dohodl na nové smlouvě.

Pokud by byl Eliáš hrdinou španělského seriálu Papírový dům, jehož postavy se pojmenovaly podle měst, možná by si zvolil jméno Newark, kam Devils přesídlili z East Rutherfordu.

Kvůli zdravotním problémům se český hokejista Patrik Eliáš chodil v závěru kariéry na zápasy Devils jen dívat.

Marek Burkert, Právo

V NHL sice nikdy nevyhrál žádnou individuální cenu, ale kromě nezpochybnitelnách kvalit se oceňuje také věrnost a Eliáš hrál za Devils 20 let.

Pokud tedy ikona New Jersey vstoupí do Hokejové Síně slávy ještě před Jágrem, pak se tomu vážně nikdo nemůže divit.

Marek Burkert, Sport.cz, Právo

Časová osa: Sport+