Rubriky:

Sport+

Miloš Říha byl chlap posedlý hokejem, který žil na plné pecky

2. září 2020 07:07 - Praha

Jako novinář jsem osobně poznal už dvanáct trenérů hokejové reprezentace a při vyslovení každého jména se mi hned něco vybaví. U Miloše Říhy, který od úterý už bohužel není mezi námi, to navždy budou silné emoce, kterými dokázal svůj tým nabudit a strhnout. Byl to živel posedlý hokejem, jenž uměl prožít euforii z vítězství a ukrutně si bral porážky. Pro jeho srdeční činnost i celou tělesnou schránku to však musel být až extrémní záběr.

 

Ondřej Deml, ČTK

Také vím, jak moc ho mrzelo a citelně zasáhlo jeho psychiku, že mu koronavirová pandemie letos nedovolila dokončit práci u národního týmu. Když jsme se potkali osobně naposledy, nikdo z nás netušil, že trenérovi zbývají sotva dva měsíce života, ale čišel z něj smutek z toho, že vedení Českého hokeje o něj už nestojí.

Říha byl svůj, ale hokej zbožňoval a všechno kolem něj silně prožíval. Klidně by mu upsal i duši. Dokázal o něm hodiny mluvit, intenzivně prožíval každý trénink i zápas. Dělal svou práci hlavně srdcem, jenže ani špičková péče v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny nezabránila jeho předčasnému odchodu už v 61 letech.

Český hokej vzpomíná na Říhu. Odešel velký srdcař a nadšenec

Když loni v dubnu při reprezentačním kempu v Nitře skončil proslulý bouřlivák s bolestmi břicha v nemocnici, varování lékařů tehdy nebral příliš vážně. Žil na plné pecky a nechtěl poslechnout hlasy, že by měl ubrat a víc se šetřit. Svou až nebezpečnou upřímností spoustu lidí dráždil. Už jako hráč nedokázal něco předstírat a vždycky se tvářil tak, jak se zrovna cítil.

Miloš Říha během tréninku hokejové reprezentace před turnajem

Vlastimil Vacek, Právo

Úspěšný útočník se stal později znamenitým koučem. Říha byl obrovský hokejový srdcař a výrazná trenérská osobnost, která se prosadila doma i v cizině. Na střídačce se často proměnil v tygra, který dělá maximum pro to, aby jeho tým sežral soupeře. Třeba i tím, že patřičným rozčilením vytvoří tlak na rozhodčí.

Díky osobitému přístupu to uměl s hráči, i když k nim byl i dost tvrdý. Dokázal si prosadit svou, možná i proto v osobním životě učinil pár kontroverzních kroků, které se pak staly chutným soustem pro bulvár. Jeho slova po loňském MS o tom, jaký je buzerant a složitej trenér, který občas něco podělá, ale vždycky mu jde o mužstvo, mi z paměti hned tak nevymizí.

Zemřel trenér Říha

Říhovy slzy po nešťastné porážce na nájezdy v bitvě o bronz byly opravdové. Od roku 2012 marně vyhlíženou medaili sice loni v květnu z Bratislavy nepřivezl, ale vysloužil si ocenění fanoušků, které těšilo, že vtiskl národnímu týmu sympatickou hokejovou tvář, a vnímali i lidský rozměr trenérovy osobnosti. Letos Říha pevně věřil tomu, že druhý pokus o cenný kov ze světového šampionátu mu už vyjde, jenže udeřil koronavirus a turnaj ve Švýcarsku musel být zrušen.

Když jsem v srpnu pak dostal informaci, že Miloš Říha leží v nemocnici a jeho zdravotní stav se zhoršuje, byl jsem přesvědčen, že i tuhle bitvu charismatický typ chlapa plný odhodlání a vůle zvládne. Bohužel jsem se spletl...

Absolvent Právnické fakulty Univerzity Karlovy, jehož osudem se stala sportovní žurnalistika. V redakci Práva působí Martin Kézr od roku 1990 a své zkušenosti předává rovněž posluchačům Vyšší odborné školy publicistiky v Praze. Je vedoucím hokejové sekce Klubu sportovních novinářů.
Martin Kézr, Sport.cz, Právo

Časová osa: Sport+

Filtr článků - Sport+