TOKIJSKÝ ZÁPISNÍK: Vertikální triatlon

2. srpna 2021 17:32

O rok odložená olympiáda v Tokiu je navzdory pokračující pandemii koronaviru tady a čtenářům Práva a Sport.cz zprostředkovávají zpravodajství přímo z Japonska reportéři Michal Osoba, Radek Malina a Pavel Novotný. Své nejen sportovní postřehy z místa zaznamenávají do Tokijského zápisníku.

 

Sport.cz s Profimedia.cz

Před jednadvaceti lety si na hrách v Sydney užívali triatlonisté velkou premiéru pod pěti kruhy a česká výprava slavila díky Janu Řehulovi senzační bronz. Letos v Tokiu jsou na své olympijské vystoupení poprvé nažhavení sportovní lezci a mezi nimi i české eso Adam Ondra. Proč ale míchám triatlon s lezením?

Podmíněné udělení jen jedné sady lezeckých medailí totiž vyústilo v podobně bláznivé spojení disciplín, jako když se před více než čtyřiceti lety na Havaji vsadili plavec, cyklista a běžec, kdo z nich je nejlepší. A že to se svými nároky přehnal, uznal Mezinárodní olympijský výbor ještě před startem závodů v Tokiu a pro Paříž je už na stole jiný formát.

TOKIJSKÝ ZÁPISNÍK: Statečná srdce

Současně ale na letošních hrách možná žádný jiný sport nenaplňuje tak dokonale okřídlené olympijské heslo Rychleji, výše, silněji. Jsou to totiž právě lezci, kteří se musí o medaile porvat ve vertikálním triatlonu, jež zahrnuje sprinterské lezení na rychlost, silový bouldering plný neuvěřitelných gymnastických pohybů a do výšin vedoucí lezení na obtížnost, které prověří technickou vyspělost a vytrvalost závodníků.

Ve čtvrtek bude jasné, zda bude mít český tým důvod k minimálně stejné radosti, jako při Řehulově debutu v Sydney.

Se Sport.cz je Pavel Novotný spojený od prapočátku v roce 2003, od roku 2012 je vedoucím redakce. Jako reportér působil na olympijských hrách ve Vancouveru 2010 a Riu de Janeiro 2016.

Časová osa: Sport+

Filtr článků - Sport+


MS v hokeji 2021

84. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.