GLOSA: Kterak „Polský Židi“ zničili hokej jako řemen

17. září 2021 23:50 - Praha

Čekal bych, že po dlouhých 350 dnech, kdy mohli na domácí utkání hokejové Sparty zamířit do O2 areny i fanoušci, si šlágr čtvrtého kola extraligy proti Třinci užijí. Zvlášť když se hrál hokej jako řemen, který nabídl 11 gólů, řadu krásných akcí i nespočet šarvátek. Přesto dojem z utkání, které svou kvalitou patřilo do play off, kazí nechutné výlevy některých sparťanských pseudofanoušků, kvůli kterým se nebude mluvit o úchvatném představení na ledě, ale o hnusu v hledišti.

 

Vít Šimánek, ČTK

„Polský Židi", začalo se ozývat z kotle Sparty ve 35. minutě, když na ledě končila hromadná bitka, do níž se zapojili až na brankáře všichni hráči na ledě, a dokonce i někteří ze střídačky včetně trenéra Ocelářů Václava Varadi.

Dokážu pochopit naštvání příznivců Pražanů. Třinec ve druhé třetině během necelých deseti minut nasázel domácím čtyři góly, fanouškům se nelíbila některá rozhodnutí sudích, z mnoha potyček vinili hostující celek.

Divočina v Praze, do hromadné bitky se zapojil i Varaďa! Sparta odsoudila nechutnosti části svých fandů

Co však pochopit nedokážu, jsou antisemitistické výlevy. Emoce neemoce. Vždyť existuje desítka jiných možností, jak se proti soupeři vymezit a dát mu najevo svůj hněv.

Neberu argument, že řada fanoušků se prostě nechala strhnout davem. Že vlastně ani nevěděla, co daná slova znamenají, a když je křičel Tonda vedle, tak já musím taky.

Neberu argument části sparťanských fans, že i oni si musejí na kluzištích soupeřů vyslechnout, jaké jsou „pražské ku*vy" a podobně. Ano, musejí a pochopitelně ani taková skandování na stadiony nepatří. Srovnávat je však s antisemitistickými pokřiky mi přijde iracionální.

Brankář Alexander Salák ze Sparty inkasuje gól. Přihlížejí Martin Jandus (vlevo) ze Sparty, Michal Kovarčík (druhý zprava) z Třince a Ondřej Mikliš (vpravo) ze Sparty.

Vít Šimánek, ČTK

Nechápu, že v daný moment nezareagoval hlasatel na stadionu. Měl fanoušky vyzvat, aby se něčeho podobného propříště zdrželi.

Pochvalu naopak zaslouží vedení Sparty, které nestrkalo hlavu do písku a ihned po utkání zareagovalo. „Sice jsem to neslyšel, ale s takovými pokřiky se jako klub určitě neztotožňujeme. Budeme to muset řešit," prohlásil pár minut po skončení zápasu sportovní manažer Pražanů a asistent trenéra Jaroslav Hlinka.

Sparta podlehla ve šlágru kola šampionům, v extralize už není neporažený tým

„Od tohoto ojedinělého excesu některých z nich se musíme distancovat. Věříme, že se podobná věc už nikdy nebude opakovat. Fandění proti duchu fair play na hokej nepatří," přidal se tiskový mluvčí Sparty Marek Táborský.

Teď je na tahu disciplinární komise extraligy. Musí dát najevo, že podobné chování už příště nebude tolerovat. Že příště přijde mastná pokuta a klidně i nepodmíněné uzavření stadionu.

I když si ani tak nejsem jistý, jestli se pak některým individuím v hlavě rozsvítí...

Jako redaktor internetového portálu www.sport.cz působí Jan Škvor od roku 2007, specializuje se na lední hokej. Jako reportér absolvoval šest hokejových mistrovství světa a zimní olympijské hry 2014 a 2018.
Sport.cz

Časová osa: Sport+

Filtr článků - Sport+


MS v hokeji 2021

84. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.