TOP 5 památných zápasů Jágra za Kladno: Jak kouřil Spartu i čtyřgólová velikonoční show

20. září 2021 12:58 - Praha

Po nedělním představení v Chomutově, kdy dvěma góly a jednou asistencí zařídil svému Kladnu výhru 3:2 nad Litvínovem, hokejoví fanoušci zase velebí nestárnoucího Jaromíra Jágra. Sport.cz vybral pět nejpamátnějších zápasů brzy padesátiletého pravého křídelníka, které odehrál v Česku na klubové úrovni (čtyři z nich v extralize a jeden v baráži o ni).

 

Vlastimil Vacek, Právo

Jágrovy duely, na které se nezapomene, přinášíme v chronologickém pořadí.

1. Premiérový gól v nejvyšší soutěži

Byl podzim 1988 a do československé nejvyšší soutěže naskočil teprve šestnáctiletý mladíček s číslem 15 na zádech.

V Kladně pod trenérem Eduardem Novákem působili třeba Milan Nový nebo současný trenér Rytířů David Čermák, když dostal poprvé příležitost i Jágr.

GLOSA: Jágr jako za minulého režimu. A všem pochybovačům zavřel ústa

V sedmém kole se dočkal premiérového zásahu v seniorské soutěži, gólem z 8. minuty přispěl v utkání s Pardubicemi k remíze 4:4. V brance Východočechů tehdy stál jistý Dominik Hašek...

2. Jágr kouří Spartu

S takovým dnes již legendárním titulkem vyšel na jaře 1990 v krajských novinách Svoboda článek o čtvrtém zápase semifinálové série play off mezi Kladnem a Spartou.

Jágr skóroval v 7., 52. a 60. minutě a svým premiérovým hattrickem v kariéře si vynutil rozhodující pátý duel. Ten ale nakonec vyhráli Pražané a nakonec získali i titul.

Titulek Svobodného slova po Jágrově prvním hattricku v roce 1990.

Twitter

3. Jágrmánie během výluky NHL

Během výluky NHL v sezoně 2012/13 se v Česku strhla doslova Jágrmánie. Kladenský zimák byl Rytířům malý, a tak si na tři zápasy dokonce pronajali pražskou O2 arenu, aby uspokojili mimořádný zájem fanoušků o Jágra.

Dva památné zápasy, v nichž zaznamenal shodně hattrick a asistenci navrch, se však uskutečnily v Kladně. Nejprve v říjnu 2012 proti Spartě (5:1), pak v prosinci proti Pardubicím (5:4).

Jágrovo galapředstavení proti Spartě sledoval přímo na stadionu i generální manažer Joe Nieuwendyk z Dallasu, který českého útočníka ulovil v létě. „Musel jsem před ním trochu máknout. Nemohl jsem se flákat jako minulé zápasy. Ale aby si zase nemyslel, že takhle hraju pořád," smál se Jágr.

4. Čtyři góly v baráži v Budějovicích a postup do extraligy

Zápasy baráže se sice do statistik extraligy nezapočítávají, na 19. duben 2019 a duel 10. kola baráže na ledě Českých Budějovic Jágr nezapomene.  Výhru 4:2 nad Motorem zrežíroval čtyřmi góly a Kladno se tak hlavně jeho zásluhou vrátilo po pěti letech do nejvyšší soutěže.

Je velký pátek, můj den. Celý den jsem byl v kostele, ukázalo se to, vysvětluje střelecké hody Jaromír Jágr

Sport.cz

„Hele, dneska je Velký pátek, je velký den. Můj den. Když je takový den, člověk by se neměl ničemu divit. Celý den jsem byl v kostele, na zápas jsem šel rovnou z něj. A ukázalo se to," glosoval tehdy svůj počin Jágr.

Kladno slaví postup do extraligy

Sport.cz

5. Další show proti Spartě, tentokrát v O2 areně

V následující sezoně sice Rytíři z extraligy zase sestoupili, na show Jaromíra Jágra v O2 areně proti domácí Spartě se ale nezapomene. Do sestavy Rytířů se loni v lednu vrátil po dvanáctizápasové pauze zaviněné problémy s přitahovačem a na vítězství 8:4 nad Pražany se podílel dvěma góly z přesilovek a stejným počtem asistencí.

Jaromír Jágr při svém návratu řádil proti Spartě. Připsal si dva góly a dvě asistence

Sport.cz

„K mantinelu jsem moc nechodil, rychle jsem taky nebruslil. Jsem to tam prochodil," usmíval se Jágr.

Jan Škvor, Sport.cz

Časová osa: Sport+

MS v hokeji 2021

84. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.