Rubriky:

Tenis

Historický moment je blízko! Dojde k ryze českému grandslamovému finále?

23. ledna 2019 15:07 - Praha
(Aktualizováno: 23. ledna 2019 17:28)

Ještě nikdy v historii nebyli ve finále grandslamového turnaje ve dvouhře dva čeští tenisté. Ve čtvrtek se však mohou přepisovat dějiny. Tenistky Petra Kvitová a Karolína Plíšková totiž zvládly svá čtvrtfinálová utkání a postoupily do semifinále Australian Open. To si zahrají už ve čtvrtek brzy ráno našeho času. Petra Kvitová vyzve ve 4:00 překvapení turnaje Danielle Collinsovou a Karolína Plíšková v 5:30 vítězku US Open Naomi Ósakaovou. Vysílá Eurosport, on-line reportáž můžete sledovat na Sport.cz.

 

Fanoušci jsou z výkonů českých tenistek nadšení a věří, že obě hráčky své soupeřky porazí. Tím by se přepsaly dějiny tuzemského sportu. Ryze českou záležitostí by totiž finále grandslamu ve dvouhře bylo úplně poprvé.

V minulosti se proti sobě českoslovenští tenisté postavili ve finále grandslamu několikrát, avšak nikdy se nejednalo o čistě český souboj.

Tenisová legenda Ivan Lendl.

Petr Horník, Právo

Dvakrát jsme mohli být svědky československého grandslamového finále v rámci mužské dvouhry. Proti sobě v obou případech nastoupili legendární český rodák Ivan Lendl a Slovák Miloslav Mečíř. Mečíř byl ve finále grandslamu celkem dvakrát, vždy v něm narazil na Lendla a pokaždé prohrál, když uhrál pouze šest gamů.

U žen je "česká" bilance grandslamových finále o něco rozsáhlejší a také komplikovanější. V těchto zápasech totiž vždy figurovala Martina Navrátilová, která ale v daných letech již reprezentovala USA. Třikrát se přitom potkala s Hanou Mandlíkovou a jednou s Helenou Sukovou. Její bilance z těchto střetnutí je 2:2, dvě výhry, dvě porážky.

Grandslamová finále Čechoslováků proti krajanům
Vítěz Poražený finalista Rok Grandslam
Ivan Lendl Miloslav Mečíř 1986 US Open
Ivan Lendl Miloslav Mečíř 1989 Australian Open
Hana Mandlíková Martina Navrátilová 1985 US Open
Martina Navrátilová Hana Mandlíková 1986 Wimbledon
Martina Navrátilová Helena Suková 1986 US Open
Hana Mandlíková Martina Navrátilová 1987 Australian Open
Zdroj: tennisnow.com

Co se týče grandslamových semifinále, byla dvojnásobná česká účast k vidění častěji. Naposledy byly v semifinále grandslamového turnaje Petra Kvitová a Lucie Šafářová v roce 2014 ve Wimbledonu. Petra Kvitová, pozdější vítězka celého turnaje, tehdy v semifinále Šafářovou vyřadila po setech 7:6 a 6:1.

Zástupce v semifinále grandslamu jak v mužské, tak i v ženské dvouhře mělo Česko naposledy před necelými devíti lety. V roce 2010 se ve Wimbledonu mezi nejlepší čtyři podívala Petra Kvitová, jež podlehla v semifinále nasazené jedničce Sereně Williamsové, a Tomáš Berdych, který následně ve svém jediném grandslamovém finále prohrál s Rafaelem Nadalem.

Český tenista Tomáš Berdych a jeho vítězné gesto po utkání s Robinem Haasem na letošním Australian Open.

Aaron Favila, ČTK/AP

Očima sázkařů

V účast Petry Kvitové i Karolíny Plíškové ve finále věří i čeští sázkaři. Vyplývá to z dnešních vyjádření bookmakerů na dotaz ČTK.

Kvitová je podle nich jasnou favoritkou semifinále s nenasazenou Američankou Danielle Collinsovou. Šance Plíškové proti Japonce Naomi Ósakaové hodnotí bookmakeři jako vyrovnané, sázející ve svých tipech favorizují českou tenistku.

Změní se historie?

Kvitová i Plíšková hrají na Australian Open ve skvělé formě. Obě navíc do Melbourne přijely jako čerstvé vítězky jiných turnajů. Petra Kvitová opanovala turnaj v Sydney, Karolína Plíšková nenašla přemožitelku v Brisbane.

Není tedy divu, že očekávání fanoušků jsou velká. Všichni si nyní kladou otázku, na kterou budeme znát odpověď již ve čtvrtek: Budou se přepisovat historické statistiky?

https://www.facebook.com/Sport.cz/posts/10161456633580644

https://www.facebook.com/Sport.cz/posts/10161456630950644

bak, ČTK, Sport.cz

Myslíte si, že do finále Australian Open postoupí Petra Kvitová i Karolína Plíšková?


Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Tenis - French Open 2020

Tenisový Grand Slam French Open probíhá od neděle 27. září do neděle 11. října v Paříži. Letos se koná 124. ročník turnaje a prize money jsou ve výši 38 milionů eur. Posledními vítězi Roland Garros ve dvouhře jsou Rafael Nadal a Ashleigh Bartyová.