Živě

Pohár plný chyb aneb I mistr rytec se někdy splete. Trofej pro vítězku French Open musí opravit

10. června 2019 15:31 - Paříž/Praha

Myslela si, že je první Australankou, která vyhrála French Open od roku 1973, kdy tento turnaj ovládla legendární Margaret Courtová. Když se však podívala na cedulku se jmény šampionek na poháru, byla překvapená. Podle něj totiž slavný grandslam vyhrála před Ashleigh Bartyovou ještě Australanka Sue Barkerová. Ta je však ve skutečnosti Britka.

 

Twitter

Šestačtyřicet let čekala Austrálie na svou další vítězku French Open. Uplynulou sobotu se dočkala. Po legendární Margaret Courtové, která tady kralovala v letech 1962, 1964, 1969, 1970 a 1973, si pro Pohár Suzanne Lenglenové došla Ashleigh Bartyová, která ve finále porazila Češku Markétu Vondroušovou 6:1 a 6:3.

Když se však skromná Bartyová podívá na pohár pořádně, zjistí, že podle jmen šampionek na štítku vyhrála French Open ještě jiná Australanka. V roce 1976 tento turnaj podle cedulky ovládla Australanka Sue Barkerová, která ve finále zdolala československou tenistku Renátu Tomanovou.

A to je špatně. Sue Barkerová je totiž Britka. Není to však jediná chyba, která se na poháru pojmenovaném po tenistce, která French Open šestkrát ovládla, objevila. Tou další je jméno vítězky z roku 1977, jugoslavské tenistky Mimy Jaušovecové. Jí rytec na poháru zvěčnil jako Jauševecovou. Organizátoři turnaje nyní slíbili, že omyly napraví.

Nedorozumění ohledně cedulek na nějakém z grandslamových pohárů už bylo více. Třeba na tom, který je pro vítězky čtyřhry French Open, bylo chybně jméno hráčky, po níž je pojmenován. Místo Simonne Mathieuové tam bylo vryto Simone. Ohledně štítku se zlobil před šesti lety i Andy Murray, když vyhrál Wimbledon. Na poháru totiž vůbec nenašel své jméno. Organizátoři mu však vysvětlili, že jména vítězů zaplnila celý pohár a nezbylo místo, a tak muselo být zvěčněno na podstavec.

vk, Sport.cz, Právo

Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.