Rubriky:

Tenis

Že ovlivňuju zápasy? Už jsem z těch keců unavený, mám toho dost, zuřil Federer

2. září 2019 13:56 - Praha

Jsou perlou každého turnaje. Účast Novaka Djokoviče, Rafaela Nadala a Rogera Federera znamená pro pořadatele jistotu nejen špičkového tenisu, ale především tučných zisků ze vstupenek a televizních práv. Probíhající US Open není výjimkou. Všechny tři zmíněné hvězdy již však byly v minulosti několikrát nařčeny, že mají oproti ostatním jednoznačné výhody. Naposledy si vzal do parády legendárního Švýcara Brit Dan Evans.

 

Robert Deutsch, Reuters

Rozjíždí se pomalu, o to víc z něj však sálá jistota. Roger Federer už ze čtvrtého grandslamového turnaje poslal domů Inda Nagala, Bosňana Džumhura, Brita Evanse a naposledy Belgičana Goffina. Jen v prvních dvou zápasech měl drobné problémy, když přišel o set. V posledních dvou ztratil v šesti sadách dohromady zanedbatelných devět gamů.

Kromě suverénních výkonů však po hladkém vítězství ve třetím kole nad Britem Evansem (6:2, 6:2, 6:1) musel od svého poraženého soupeře čelit tvrdému obvinění. Ten nařkl slavnějšího soka z toho, že ovlivňuje skladbu jednotlivých zápasů tak, aby to pro něj bylo výhodné.

S obviněním přispěchal poté, kdy kvůli dešti přišel o středeční den volna a po čtvrtečním zápase musel hned v pátek ve dvanáct hodin místního času nastoupit k duelu s Federerem. „Roger si může vybrat, kdy a na jakém kurtu bude hrát, na to ostatní můžou zapomenout,“ střílel do legendy 58. hráč světa.

Federer podobným problémům čelit nemusel, v propršený den se mohl spolehnout na střechu centrálního dvorce Arthura Ashe, o chvíle volna tak nepřišel.

Roger Federer je na US Open ve čtvrtfinále.

Danielle Parhizkaran, Reuters

„Jestli jsem žádal o odklad? Já a mně podobní hráči do toho nemáme co mluvit, nikdo se nás na nic neptá. Jen tři nebo čtyři hráči tohle mohou ovlivnit,“ zlobil se Evans.

„Je jasné, že pořadatelé je chtějí na turnaji udržet co nejdéle, a proto jim maximálně vycházejí vstříc. Nevím, kdy hrál třeba Djokovič, ale určitě by neměl takhle krátký čas na odpočinek,“ pokračoval v tvrdém obvinění tenista.

Jeho slova však dvacetinásobného grandslamového šampiona pořádně namíchla. „Je mi z těch keců už špatně, jsem z toho unavený. Tohle slyším furt,“ zlobila se na tiskové konferenci legenda.

„Nikdy jsem pořadatele ohledně mého nasazování do zápasů neovlivňoval. Ano, bylo by třeba fajn, abych nemusel hrát od dvanácti v tom horku, ale já jdu na kurt v ten čas, kdy je mi řečeno. Klidně ve čtyři ráno. Nevím, jestli o něco žádal můj tým, ale já určitě ne,“ hájil se Federer.

„Vůbec to není o tom, že Roger řekne, nebo že Roger něco chce. Jsem z toho fakt znechucený. Takhle to určují pořadatelé a zájmy televizních stanic. Já ne, tohle není vůči mně fér,“ dodal pětinásobný vítěz US Open.

pan, Sport.cz