Nadal - Tsitsipas 6:7, 6:4, 7:5Nadal udolal řeckého mladíka, ale semifinále si nezahraje

mm, rojSport.cz

Tenista Rafael Nadal už má od čtvrteční noci jistotu, že sezonu zakončí jako světová jednička, nicméně postup do semifinále probíhajícího Turnaje mistrů mu unikl. Ale udělal pro něj vše, co mohl. V prvním pátečním utkání udolal španělský Terminátor v bezmála tři hodiny trvající bitvě již jistého řeckého semifinalistu Stefanose Tsitsipase 6:7, 6:4 a 7:5. K postupu do semifinále světová jednička potřebovala, aby v závěrečném utkání zdolal Rus Daniil Medveděv obhájce trofeje Alexandera Zvereva z Německa, ale to se nestalo. Postoupil Zverev díky výhře 6:4, 7:6.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Sestřih utkání Nadal - TsitsipasVideo: sntv

Sestřih zápasu Zverev - Medveděv

O finále se střetnou Tsitsipas s šestinásobným vítězem vrcholu sezony Švýcarem Rogerem Federerem a Zvereva čeká Dominic Thiem z Rakouska. V rámci sobotního programu se na kurtu rozloučí s kariérou Tomáš Berdych, ATP ocení i loni skončivšího Radka Štěpánka a Španěla Davida Ferrera.

Debutant na Masters Tsitsipas měl jistý postup ze skupiny Andreho Agassiho již před zápasem s Nadalem a v prvním setu hrál výtečně. Sadu rozhodl v tie-breaku, v kterém mu Španěl pomohl chybou a setbol Řek proměnil esem.

Rafael Nadal se povzbuzuje ve svém závěrečném utkání ve skupině Andreho Agassiho na Turnaji mistrů v Londýně.

Nadalova enormní snaha ale slavila úspěch ve zbytku utkání. Král Roland Garros nečelil za celý zápas brejkbolu a sám si postupně připravoval příležitosti při Tsitsipasově servisu. V druhém setu uspěl v deváté hře a v rozhodující sadě v jedenácté poté, co při brejkbolu donutil soupeře k voleji do autu. Duel pak dopodával.

Stefanos Tsitsipas na Turnaji mistrů v Londýně.

Po utkání Nadal dostal cenu za ukončení roku v čele žebříčku. "Je to pro mě velká čest a chtěl bych především z celého srdce poděkovat fanouškům z celého světa za podporu," řekl na kurtu a dodal: "Nevím, jestli se uvidíme v sobotu v utkání s Rogerem, což by bylo skvělé, ale dnes jsem dělal, co jsem mohl."

Hodinu a 18 minut dlouhé večerní utkání začal Zverev prolomením Medveděvova servisu a nikdo netušil, že to bude jediná ztráta podání. Němec měl úspěšnost po prvním servisu 88 procent, z čehož těžil a nečelil ani jednomu brejkbolu.

Druhou šanci vzít servis finalistovi US Open Medveděvovi, který sice měl skvělou druhou půlku sezony, ale na Turnaji mistrů třikrát prohrál, měl v deváté hře druhé sady, ale Rus trefil eso. Zverev tak rozhodl až v tie-breaku.

V semifinále chybějí první i druhý hráč světa. Ze skupiny Björna Borga se totiž nedostal Srb Novak Djokovič.